spot_img

Goślińskie Książkowe Emporium

W Murowanej Goślinie bibliotekarki w ramach przygotowań do warsztatów „Odkrywamy Książkowe Emporium” uszyły namiot z regałem. Dzieci uczyły się w jaki sposób przyporządkować książki do odpowiednich działów oraz pisały gęsim piórem.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Murowana Goślina zaprosiła 50 dzieci z trzecich klas Szkoły Podstawowej nr 1 do wspólnej zabawy. Relację z warsztatów nadesłała Agnieszka Kajdaniak, która opisuje przygotowane atrakcje i zaangażowanie uczestników.

Goślińskie Książkowe Emporium

W skrócie przybliżyłyśmy dzieciom nietypową historię Znajdy Jones i zachęciłyśmy do lektury książki. Porozmawiałyśmy z nimi o czytaniu książek, o tym gdzie i kiedy nauczyły się czytać, o tym czy ich zdaniem czytanie jest przydatna w życiu.

W tajemniczych kopertach na uczestników warsztatów czekały instrukcje z zadaniami, które były dość trudne, dlatego każdą klasę podzieliliśmy na cztery grupy. I tak rozpoczęła się wielka przygoda. Pierwszym zadaniem była praca ze słownikami języka polskiego oraz słownikiem polsko-łacińskim, polegająca na odnalezieniu haseł: książka, biblioteka, kaligrafia, księgarnia, emporium. Wyjaśniliśmy sobie znaczenie poszczególnych haseł, a w ramach kaligrafii dzieci musiały odnalezione hasła staranie przepisać piórem ze stalówką. Wszyscy bardzo entuzjastycznie zareagowały na możliwość pisania piórem, a dla większości była to pierwsza taka okazja.

Goślińskie Książkowe Emporium

Wspólnie odszukaliśmy różnicę pomiędzy księgarnią, a biblioteką. Wytłumaczyłyśmy dzieciom, że w każdej bibliotece książki przypisane są do danego działu i analogicznie w księgarni Książkowe Emporium książki przypisane były do danych sal.

Goślińskie Książkowe Emporium

Kolejnym zadaniem było wysłuchanie fragmentu książki i wypisanie nazw jak największej liczby zapamiętanych pomieszczeń. Następnie uczestnicy warsztatów, motywowani zdobyciem kolejnych punktów, przemieszczali się między bibliotecznymi działami i regalami w poszukiwaniu symbolicznych sal i konkretnych książek w których ukryte były fragmenty rękopisu. Dzieci zaciekawione treścią rękopisu, złożyły go w całość i wspólnie przeczytały. Nawiązała się dyskusja o ich ulubionych książkach i miejscach w których lubią czytać.

Trzecioklasiści  przygotowali także pocztówki do Znajdy Jones – głównej bohaterki książki, w których polecali jej swoje ulubione książki. Ostatnie zadanie odbyło się w uszytym przez bibliotekarki Książkowym Emporium. Znajdował się w nim pusty regał, a w tajemniczej skrzyni zagubione książki, które należało przyporządkować do odpowiedniej półki na regale.

Goślińskie Książkowe Emporium

W ramach podziękowania za udział w zajęciach dzieci otrzymały dyplomy i  wylosowały sobie drobne upominki. Na zakończenie literackiej przygody, dzieci zrobiły sobie wspólne zdjęcie w towarzystwie Znajdy Jones. Warsztaty nadal trwają.

Goślińskie Książkowe Emporium

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kajdaniak