spot_img

Warszawa – formularz zgłoszeniowy do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”

Ruszyły zgłoszenia do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” dla bibliotek publicznych dzielnic m.st. Warszawy. To właśnie biblioteki mieszczące się w stolicy Polski mają możliwość organizacji warsztatów najbliżej prawdziwych wydarzeń i miejsca, w którym rosła Mirabelka. Zgłoś swoją bibliotekę, otrzymaj zestaw materiałów i wygraj atrakcyjne nagrody. Weź udział w ogólnopolskiej akcji w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości.

O akcji

„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” to akcja organizowana przez Lustro Biblioteki. Jej celem jest organizacja warsztatów w bibliotekach w publicznych dzielnic m.st. Warszawy na podstawie specjalnego scenariusza opartego na treści książki „Mirabelka” oraz materiałów informacyjno-promocyjnych. Termin realizacji warsztatów: 1 sierpnia 2018 – 14 października 2018 roku. Jest z nami także Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego.

Biblioteki w scenariuszu znajdą inspiracje oraz pomysły na interesujące akcje jak np.:

 • drzewo pamięci,
 • kulki z bibułki,
 • warsztaty robienia koralików,
 • karty pracy,
 • pytania do ważnych rozmów przybliżających fakty historyczne (w tym m.in. o getcie) i na temat postaci (m.in. Irena Sendlerowa),
 • gra miejska oraz wycieczka patriotyczna szlakiem Mirabelki,
 • i nie tylko.

Dodatkowe materiały i pomoce do wykorzystania przy organizacji warsztatów będą przesyłane dla tych bibliotek, które zgłoszą swój udział w akcji.

Co ważne, scenariusz można dowolnie modyfikować i dostosowywać do możliwości biblioteki. Wszystkie niezbędne informacje o akcji i materiały do nieodpłatnego pobrania oraz wykorzystania w ramach akcji dostępne są w linku poniżej.

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Zestawy dla warszawskich bibliotek

Dla warszawskich bibliotek, które spełnią zapisy regulaminu, organizatorzy przygotowali zestawy złożone z:

 • książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza;
 • scenariusza „Mirabelka – kiełkująca historia” Barbary Marii Morawiec;
 • plakatu A3;
 • pakietu dyplomów i zakładek.

Z uwagi na ograniczoną liczbę zestawów wynoszącą 57, zestawy zostaną rozdzielone z limitem na daną dzielnicę – szczegóły w regulaminie. Biblioteki w ramach danych dzielnic mogą wymieniać się zestawami. Każda filia/oddział może zorganizować warsztaty i wziąć udział w konkursie na najlepszą relację.

Spotkanie organizacyjne dla warszawskich bibliotek odbędzie się 3 sierpnia 2018 roku w godz. 10:00-12:00 w siedzibie Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Podczas niego zostaną również rozdane zestawy. Każda biblioteka, która zakwalifikuje się do odbioru zestawu, zostanie poinformowana przez organizatora poprzez wiadomość e-mail i otrzyma zaproszenie ze wskazówkami na spotkanie organizacyjne. Mile widziani także inni bibliotekarze, którzy chcą zorganizować akcję i porozmawiać w luźnej atmosferze 🙂

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Terminy

 • 25.07.2018 – 31.07.2018 – zgłoszenia bibliotek poprzez poniższy formularz online
 • 01.08.2018 – 14.10.2018 – organizacja warsztatów w bibliotekach i nadesłanie relacji do Organizatora (dalsze szczegóły i pomocne wskazówki oraz będą przesyłane
 • 15.10.2018 – 31.10.2018 – weryfikacja nadesłanych relacji i prace Jury
 • 01.11.2018 do 30.11.2018 – wybór Zwycięzcy w Konkursie na najlepszą relację i ogłoszenie wyników przez Jury

Formularz zgłoszeniowy

Przed wypełnieniem formularza zapoznaj się z REGULAMINEM. Uwaga: Regulamin nie dotyczy udziału innych bibliotek (osobny formularz dostępny jest TUTAJ)!

Zgłoszenia bibliotek będą przyjmowane do 31 lipca 2018 roku lub do wyczerpania zestawów.

Zgłoszenia przyjmowane są osobno dla bibliotek głównych i osobno dla filii/oddziałów bibliotecznych. Uczestnik reprezentujący daną bibliotekę bądź filię/oddział może zgłosić ją tylko jeden raz. Zgłoszenia innych Uczestników reprezentujących tę samą bibliotekę bądź filię/oddział nie będą przyjmowane przez Organizatora. Uzgodnienia co do osoby reprezentującej podejmuje przedstawiciel biblioteki głównej bądź filii/oddziału w porozumieniu z innymi współpracownikami. Podwójne zgłoszenie biblioteki głównej bądź filii/oddziału dyskwalifikuje z dalszego uczestnictwa w konkursie na najlepszą relację z warsztatów.

Relacje i nagrody

Biblioteki publiczne dzielnic Warszawy, które przyłączą się do akcji (niezależnie czy otrzymały zestaw), oprócz uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji, wezmą także udział w konkursie na najlepszą relację z organizowanych warsztatów. W trakcie wyboru najciekawszej relacji Organizator i Jury będą brali pod uwagę jej oryginalność, kreatywność, atrakcyjność oraz sposób przygotowania. Formularz relacji zostanie przesłany do każdej biblioteki drogą e-mailową.

Konkurs to również okazja na wygranie nagród:

 • za zajęcie I miejsca: 2 godzinne spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem (autorem książki) oraz Martą Kurczewską (ilustratorką książki) oraz publikacja Relacji Zwycięzcy na stronie lustrobiblioteki.pl;
 • za zajęcie II i III miejsca: zestaw nowości wydawniczych o wartości 200 zł każdy oraz publikacja Relacji Zwycięzcy w serwisie Lustro Biblioteki.

Po zgłoszeniu biblioteki i otrzymaniu potwierdzenia od Lustra Biblioteki oraz minimum 14 dni przed organizacją zaplanowanych warsztatów będzie możliwe dodanie wydarzenia na oficjalną mapę Niepodległości dostępną na stronie niepodlegla.gov.pl.