spot_img

W Kolonii odkryto najstarszą bibliotekę w Niemczech

Początkowo archeologowie nie wiedzieli, na co się natknęli. Na właściwy trop naprowadziły ich dziwne nisze w murach. Teraz są już pewni – odkryli starożytną rzymską bibliotekę – podaje Deutsche Welle.

Odkryta w Kolonii podczas prac budowlanych nowego kościoła przez archeologów biblioteka rzymska powstała prawdopodobnie w latach 150-200 po narodzinach Chrystusa. Miała dwa piętra i mierzyła od 7 do 9 metrów wysokości. Archeolodzy badają odnalezione fragmenty biblioteki. Podejrzewają też, że znajdowały się tutaj skrzynie i szafy zawierające zwoje z pergaminu albo papirusu.

„Według naszej wiedzy jest to pierwsza rzymska biblioteka w Niemczech, której istnienie da się jednoznacznie udowodnić”, powiedział w rozmowie z przedstawicielem gazety Marcus Trier, dyrektor Muzeum Rzymsko-Germańskiego w Kolonii, będący również kierownikiem działu ochrony zabytków w tym mieście.

To znaczące odkrycie, które ukazało najstarszą biblioteką w Niemczech.

Kolońscy archeologowie przypuszczają, że w absydzie, czyli w półkolistym pomieszczeniu biblioteki, mogła znajdować się duża rzeźba Minerwy, rzymskiej bogini sztuki, rzemiosła, mądrości, nauki i literatury. Podczas dalszych prac wykopaliskowych w tym miejscu odkryto także średniowieczną kropielnicę jednego z zakonów żebraczych.

Czytaj więcej na dw.com
Źródło zdjęć: pixabay.com – mindy94