spot_img

Sala oceanicznych opowieści w Godowie

Jak wykonać salę oceanicznych opowieści? O to trzeba zapytać małych czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Godowie. Zobaczcie kilka migawek z warsztatów „Odkrywamy Książkowe Emporium”.

Czas na poznanie Znajdy Jones

W piątkowy wieczór 11 maja 2018 r. dzieciaki z Godowa przybyły na warsztaty „Odkrywamy Książkowe Emporium”. Celem organizowanych zajęć było promowanie biblioteki oraz czytelnictwa na podstawie książki Panna Jones i Książkowe Emporium.

Na początku zajęć dzieci poznały Znajdę Jones, bohaterkę nowej książki oraz jej wielką tajemnicę. Każde z nich przypomniało sobie, w jaki sposób nauczyło się czytać i wybrało najlepszy sposób nauki – czytanie sylabowe.

Następnie wszyscy udali się do sali słowników, aby wyjaśnić czym jest książkowe emporium. Mieli również okazję do stworzenia własnych definicji.

Odkrywamy Książkowe Emporium Odkrywamy Książkowe Emporium

Atrakcje i zabawy

Młodzi czytelnicy próbowali też zapamiętać i odtworzyć symbole sal, jakie znajdowały się w Książkowym Emporium. Każdy z nich wybrał salę, w której chciałby się znaleźć, a na koniec wspólnie ustalili do jakiej sali się udadzą.

Zanim uczestnicy zabrali się do tworzenia sali, odszukali rękopis, który okazał się fałszywy i sami spróbowali zabarwić kartki, aby wydawały się stare. Użyli do tego herbaty.

Jednym z najciekawszych punktów programu było tworzenie oryginalnych napisów za pomocą aplikacji POLONA TYPO. Dzieciaki były zafascynowane biblioteką cyfrową! Wspólnie stworzyły wiele wersji napisów i sprawdzały źródła, z których pochodziły wylosowane litery.

Przed przystąpieniem do plastycznej części spotkania dzieci rozwiązały quiz sprawdzający zrozumienie i zapamiętanie przeczytanych fragmentów książki.

Odkrywamy Książkowe Emporium

Sala oceanicznych opowieści

Następnie przeszły do drugiej sali, gdzie przejrzały materiały plastyczne i przedstawiły swoje pomysły. Podzieliły się zadaniami i ochoczo zabrały się do pracy. Klaudia i Marta malowały oceaniczne witraże, Jaś rozsypywał piasek, Tomek tworzył monety i skrzynie skarbów, a Sandra rybki i roślinki wodne.

Odkrywamy Książkowe Emporium

Odkrywamy Książkowe Emporium Odkrywamy Książkowe Emporium Odkrywamy Książkowe Emporium

Na koniec uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominek w formie zakładki do książki, a także wzięli udział w loterii książek do wypożyczenia.

Było fantastycznie! Dzieci wyszły z zajęć zadowolone i zdecydowane odwiedzić wkrótce bibliotekę, aby wypożyczyć książkę o Znajdzie Jones.

Tekst i zdjęcia: Michalina Hojka