spot_img

Jak napisać ciekawą relację? – miniporadnik

Jak zwrócić uwagę na bibliotekę za pomocą (nie)zwykłej relacji? Jak zaprezentować się w sprawozdaniu od najlepszej strony? Jak połączyć tekst z multimediami? To pytania, na które warto znać odpowiedź, gdy stajesz przed napisaniem relacji i zaprezentowaniem tego, co się działo na ważnym wydarzeniu organizowanym przez bibliotekę.

Relacja z wydarzenia bibliotecznego musi przyciągać uwagę czytelnika, być klarowna i napisana według przejrzystego schematu. A oprócz samego tekstu zachęcać dodatkami w postaci zdjęć, infografik, multimediów i nie tylko. Pamiętaj, że schematy należy łamać, więc śmiało wyjdź z niebanalną propozycją czegoś świeżego, nowego i niespotykanego, trafiającego w gusta nawet najbardziej wymagającego odbiorcy.

Tytuł – klucz do sukcesu

Wiele serwisów informacyjnych (ale nie wszystkie) odchodzi od prezentowania leadów, czyli krótkich zachęcających opisów tego, co znajdziemy w artykule, na rzecz tytułu ze zdjęciem. Budując tytuł relacji, sięgnij po siłę skojarzeń, bo to właśnie one sprawią, że czytelnik odczyta przesłanie i zapozna się z całym tekstem. Trzy przymiotniki określające tytuł, o których musisz pamiętać, to: krótki, treściwy i prowokujący. Najlepiej go zamknąć w czterech słowach. Jeżeli coś wymaga dopowiedzenia, dodaj podtytuł.

Lead – zachęta do sięgnięcia po więcej

Zaciekaw i zdradź kilka szczegółów z tekstu. Warto zastosować pytania, podobnie jak w tytule (ale bez przesady), zacytować czyjąś wypowiedź lub krótko scharakteryzować materiał. Lead to krótka „zajawka” zachęcająca do przeczytania artykułu. Najlepiej zamknąć ją w dwóch, trzech zdaniach.

Cały miniporadnik z praktycznymi przykładami przeczytacie w numerze 6 czasopisma „Biblioteka Publiczna”