spot_img

Kierunek: samorozwój, czyli relacja z IV edycji (nie)konferencji Kierunek Wizerunek

Ja w bibliotece – taki był temat przewodni czwartej edycji (nie)konferencji dla pracowników bibliotek Kierunek Wizerunek, która odbyła się w dniach 18-19 czerwca. Organizatorem tego branżowego wydarzenia jest Biblioteka Gdynia. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.

– W tegorocznej edycji skupiliśmy się na osobistym rozwoju pracowników biblioteki. Chcieliśmy, aby po warsztatach uczestnicy odpowiedzieli sobie na pytanie: Jaki powinien być mój następny krok, co mogę zrobić, żeby osiągnąć zawodową satysfakcję?– mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.– Jak zawsze postawiliśmy na nowatorskie, łatwo przyswajalne i angażujące metody. Zajęcia poprowadzili najlepsi specjaliści z całej Polski – dodaje.

Kierunek: samorozwój, czyli relacja z IV edycji (nie)konferencji Kierunek Wizerunek Kierunek: samorozwój, czyli relacja z IV edycji (nie)konferencji Kierunek Wizerunek

Warto czerpać inspiracje od innych

Wydarzenie trwało dwa dni. W poniedziałek uczestnicy podzieleni na dziesięć siedmioosobowych grup wzięli udział w zajęciach opartych na metodzie action learningu.

– Action learning to dokładnie zaplanowany proces coachingu grupowego, podczas którego wszyscy uczestnicy mają szansę przedstawić swój problem (cel, wyzwanie), a następnie, przy wsparciu grupy — głównie poprzez pytania, dzielenie się doświadczeniem i inspiracjami — znaleźć rozwiązania – wyjaśnia jedna z prowadzących Joanna Grandzicka.

– To bardzo ciekawa forma zajęć, coś całkiem nowego – mówi Kinga Dziwisz, uczestniczka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. – W ogóle w naszym przekonaniu temat tegorocznej edycji jest bardzo trafiony. Dobrze, że skupiono się na samorozwoju i motywacji – dodaje jej koleżanka, Danuta Rakowska.

Kierunek: samorozwój, czyli relacja z IV edycji (nie)konferencji Kierunek Wizerunek

Kierunek: samorozwój, czyli relacja z IV edycji (nie)konferencji Kierunek Wizerunek

Żeby nam się chciało chcieć

Drugi dzień (nie)konferencji to tradycyjnie już blok warsztatowy. Uczestnicy podzieleni na trzy grupy rotacyjnie uczestniczyli w zajęciach powiązanych z tematem wydarzenia. I ta forma przypadła im do gustu.

– Jestem zwolenniczką warsztatów – mówi Joanna Pawlukiewicz z Biblioteki Elbląskiej. – Uważam, że tylko wtedy, gdy się ciebie w coś wrzuca, zanurza się doświadczeniu, jesteś w stanie się tego nauczyć i zapamiętać.

Pierwszy warsztat był uzupełnieniem zajęć z action learnigu. Drugi to spotkanie z Moniką Milewską, która podpowiadała uczestnikom Jak rozwijać się w bibliotece.

Nie zabrakło też jednak naukowego podejścia. Zajęcia Automotywacja, czyli jak pielęgnować swój zapał do pracy, opierały się na psychologii poznawczej, neuro-naukach i psycholongwistyce.

– Najważniejszym podczas tych warsztatów było przekazać wiedzę na temat tego, czym jest motywacja i siła walki, i jak umiejętnie rozmawiać ze swoim mózgiem, żeby nam się chciało wtedy, kiedy nam się chcieć nie chce – tłumaczy prowadzący zajęcia Piotr Bucki. – By pobudzić się do działa wtedy, gdy mamy do czynienia z rutyną, nudą i znaleźć w tym celować oraz wzmocnić świadomość, że to, co robię jej wspaniałe.

Kierunek: samorozwój, czyli relacja z IV edycji (nie)konferencji Kierunek Wizerunek

Do zobaczenia za rok!

(nie)konferencja to także łącznie przyjemnego z pożytecznym. Pierwszego dnia części szkoleniowej towarzyszyły także dodatkowe atrakcje – wycieczka z przewodnikiem po Gdyni oraz wieczór integracyjny z muzyką na żywo.

A w trakcie całego wydarzenia uczestnicy mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w formie komiksu. Nie bez znaczenia jest położenie Gdyni. Pogoda dopisała, więc uczestnicy mieli możliwość naładować baterie nad brzegiem morza i wrócić do siebie nie tylko z nową wiedzą, ale i energią.

– Bardzo dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom. Dla nas to wydarzenie też jest bogatym doświadczeniem – podsumowuje dyrektor Natalia Gromow. – I już myślimy o temacie przyszłorocznej konferencji, na którą oczywiście serdecznie zapraszamy.

Kierunek-Wizerunek – patronat Lustra Biblioteki

Tekst i zdjęcia: Biblioteka Gdynia