Jakie skarby skrywają zbiory Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego? Jaki jest najstarszy? Oto krótka historia gromadzenia księgozbioru tejże książnicy.
W Gazecie Lubuskiej ukazał się artykuł o dziale zbiorów specjalnych, którego kolekcja liczy 22 tys. egzemplarzy. O zabytkach piśmiennictwa nawet z 1521 roku znajdujących się w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego pisze Leszek Kalinowski.
Materiał jest też krótką historią na temat gromadzenia księgozbioru biblioteki. Zawiera on 1740 starodruków, w tym tych autorstwa filozofów Erazma z Rotterdamu czy Jana Ámosa Komenský’ego.
Szczególnym zagadnieniem przybliżonym w artykule są różne wydania Biblii. Na przykład mowa o tych posiadających największe walory wydawnicze i literackie:
Ze względu na walory wydawnicze i literackie szczególną uwagę zwracają polskie biblie. Biblia brzeska z 1563 r. powstała w środowisku Radziwiłłów, którzy byli propagatorami kalwinizmu w Polsce. Mikołaj Radziwiłł Czarny zatrudnił do przekładu całą grupę europejskich tłumaczy. Zobaczyć w Bibliotece UZ możemy też Biblię Leopolity z 1577 r. nazywa się tak, bo przetłumaczył ją ks. Jan Nicz ze Lwowa, (pseudonim Leopilita = Lwowianin).
Jakie inne wydania Biblii oraz dzieła zainteresowały redakcję Gazety Lubuskiej? Zachęcam też do zobaczenia specjalnie przygotowanej galerii zdjęć.