spot_img

Znamy hasło Tygodnia Bibliotek 2018

– (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA – to hasło promujące nadchodzący Tydzień Bibliotek 2018. Już teraz można planować akcje i wydarzenia na to święto. Czy to dobre hasło?

Hasło Tygodnia Bibliotek 2018

Hasło (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA zostało wybrane przez Okręg SBP w Opolu. Jest ono nawiązaniem do obchodów 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Autorzy hasła uzasadnili swój wybór następująco:

W dosłownym znaczeniu słowa „dowolność” oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości [źródło: sbp.pl].

Hasło daje wiele możliwości jego rozwijania. Jednak po jego usłyszeniu muszę przyznać, że już wielokrotnie funkcjonowało w przeróżnych akcjach promujących czytelnictwo oraz na konferencjach. Przykładem jest ogólnopolska Noc Bibliotek. Druga edycja odbyła się pod hasłem WOLNO CZYTAĆ. Tradycyjnie co roku w czerwcu miejsce ma także Święto Wolnych Książek – akcja, której przekaz niesie uwalnianie książek, biblioteki w tym czasie zachęcają właśnie do wolności czytania przy okazji promując bookcrossing. Jako trzeci przykład warto podać bardzo dobrą akcję WOLNOŚĆ CZYTANIA organizowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chorzowie.

Plakaty dla bibliotek – wolno pobierać i udostępniać!