spot_img

Lektury do czytania i słuchania

Lektury w jednym miejscu to gratka dla uczniów, studentów i wykładowców. Także tych mobilnych. Właśnie z ramienia dwóch ministerstw uruchomiono nowy portal Lektury.gov.pl. Jak działa mobilna biblioteka szkolna?

Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło portal Lektury.gov.pl, na którym udostępniane są lektury. Portal powstał jako narzędzie ułatwiające zapoznawanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych. Jak zaznaczają autorzy Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych.

Do czytania i do słuchania

Publikacje zamieszczone w portalu Lektury.gov.pl są dostępne na różnych urządzeniach: tabletach, komputerach, e-czytnikach i smartfonach. Pobieranie publikacji na urządzenia jest możliwe dzięki wyborowi wielu formatów jak: EPUB, MOBI, MP3 lub PDF. Nie wszystkie tytuły są dostępne w równoległych formatach. Ebooki i audiobooki pobierać można bez ograniczeń czasowych. Aby korzystać z części lektur wymagane jest pobranie dedykowanej aplikacji mobilnej Legimi, partnera portalu, i zarejestrować konto. Poniżej przykład „Mikołajka” René Goscinny.

lektury.gov.pl

Każdy zainteresowany, nie tylko uczeń, może pobrać interesujący go tytuł, a następnie albo czytać albo odsłuchać jego treści. Tak więc dostajemy zarówno książkę elektroniczną, ułatwiającą pracę z tekstem, ale i wygodnego audibooka, dzięki czemu w drodze do szkoły można wsłuchać się w fabułę. Bibliotekarze mogą np. użyć takiego zapisu dźwiękowego do organizacji różnego rodzaju lekcji bibliotecznych na temat autorów lub lektur.

Wyszukiwanie

Korzystanie z portalu jest dziecinnie proste. W momencie wpisywania tytułu bądź autora książki otrzymujemy podpowiedzi z możliwością wyboru wariantu. Do dyspozycji mamy tylko wyszukiwanie proste.

lektury.gov.pl

Po otrzymaniu wyników wyświetlane są dokładniejsze informacje o lekturze: kilka faktów, opis treści, z jakiego źródła pochodzi, gdzie została udostępniona. Szukając książki spośród wyników możemy skorzystać z filtrów według autora, rodzaju, gatunku, epoki lub formatu.

wyszukiwanie lektury.gov.pl

wyszukiwanie lektury.gov.pl

Warto skorzystać także z publikacji wieloczęściowych, poniżej przykład Jana Kochanowskiego.

wyszukiwanie lektury.gov.pl

wyszukiwanie lektury.gov.pl

Niestety po wpisaniu tytułu „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i Stara Szafa” nie otrzymałam żadnych wyników. Po skróceniu zapytania informacyjnego otrzymałam szukaną lekturę. Mogę skorzystać z niej jako e-book lub audiobook, ale tylko jak zarejestruję konto w Legimi, ponieważ jest ona chroniona prawem autorskim.


lektury.gov.pl

Czytając książkę w przeglądarce korzystamy z readera Legimi. Z kolei audiobook zostaje odtworzony na pleyerze w przeglądarce. Lektury, zarówno e-booki, jak i audiobooki szybko się wczytują. Wszystko działa płynnie i jest utrzymane w prostej, przejrzystej szacie graficznej.

Oferta e-booków i audiobooków w portalu będzie stopniowo poszerzana. W związku z tym ministerstwa zapraszają różne podmioty do współpracy z dostawcami treści oraz aplikacji do czytania lub odtwarzania książek elektronicznych:

Zapraszamy do współpracy wydawców i właścicieli praw autorskich, którzy chcą przyczynić się do upowszechnienia dzieł literackich, należących do kanonu lektur szkolnych. Nasz portal chcemy tworzyć wspólnie, realizując ideę dostępnej i przyjaznej edukacji cyfrowej!