spot_img

8 bomb(k)owych inspiracji bibliotecznych

Szukasz pomysłu na świąteczną przemianę biblioteki tanim kosztem? Chcesz zaproponować czytelnikom kreatywne warsztaty? Skorzystaj z bożonarodzeniowych inspiracji, które zaskoczą twoich użytkowników.

W śnieżnej atmosferze świąt bibliotekarze składają sobie życzenia, ale niektórzy od kilku miesięcy planują, czym zaciekawić czytelników i jak zmienić wizerunek biblioteki na ten okres w roku. Oto kilka pomysłów na biblioteczne ozdoby świąteczne oraz warsztaty dla młodszego i starszego czytelnika.

choinka święta

KSIĄŻKI GÓRĄ

– jeżeli jeszcze posiadasz sławetną Encyklopedię Gutenberga lub inne książki kurzą się na regałach w czytelni lub magazynie wykorzystaj poszczególne tomy do ułożenia drzewa. Innym materiałem budulcowym mogą być pomalowane na zielono wytłoczki po jajkach, pudełka, styropian czy bibuła. Problem „rozbierania” takich choinek rozwiązać można w bardzo prosty, a zarazem tradycyjny sposób – poprzez prezenty. Tak zrobiła m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Każdy czytelnik mógł sobie wybrać jedną z książek i zabrać ją do domu po świętach.

Choinka z 1600 kart katalogowych

SPEKTAKULARNE KARTY KATALOGOWE

– czyli najbardziej pomysłowa wisząca choinka. Tym razem inspiracja prosto z siedziby Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To właśnie w Olsztynie bibliotekarze co roku zaskakują nas kreatywnymi pomysłami. Choinkowa tradycja w ubiegłym roku przebiła wszystkie inne projekty choinek z motywem literacko-bibliotecznym. Aż 1600 kart katalogowych przyczepionych minispinaczami do drutu w stopniowo zmniejszających się okręgach i aranżacja świetlna to widok zapierający dech. Jeszcze wcześniej w holu biblioteki królowała np. choinka z szuflad katalogowych.

Pobierz cały artykuł „8 bomb(k)owych inspiracji bibliotecznych” i zainspiruj się jeszcze:

  • ŚNIEŻYNKA Z ŻYCZENIEM
  • BOHATERSKI BAŁWAN
  • BOMB(K)OWE BOMBKI
  • QUILLING, KIRIGAMI I ORIGAMI

bałwan święta