spot_img

Pisarz – zawód luksusowy. Co przeszkadza polskim autorom na rodzimym rynku?

O elicie pisarskiej, zarobkach pisarzy oraz ich pozycji w świecie w polecanym artykule „Pisarz – zawód luksusowy”.  Magdalena Krukowska dla Forbes podejmuje temat zawodu luksusowego, jakim jest pisarz. Uważa ona, że w Polsce pisarz nie jest doceniany (nawet finansowo), a jego pracę należy traktować jako hobby.

W Polsce pisanie książek wciąż traktowane jest bardziej jak hobby i posługa niż realny biznes i sposób na życie. A jeśli już, to związany z misją publiczną, a nie z chęcią maksymalizowania zysków z własnego talentu.

Autorka podejmuje temat honorariów autorów w Polsce i na świecie podając przykłady znanych nazwisk. Porównanie to potwierdza główną tezę artykułu, ponieważ tylko nielicznym polskim autorom udaje się zarobić. Jak wytłumaczył Szczepan Twardoch hit wydawniczy to sprzedaż książki powyżej 15-20 tys. egzemplarzy.

Wraz z podjętym tematem wynagrodzeń mowa o złym stanie czytelnictwa, powrót do rozmów o wprowadzeniu stałej ceny książki przez rok od premiery, problemie „promocji książek”, a także opłat za wypożyczenia biblioteczne.

Umiejętności dobrego wypromowania książki stały się największą kartą przetargową w rywalizacji wydawnictw o polskie gwiazdy. Bo – jak przyznaje prezes GW Foksal – dobrzy autorzy, również debiutanci, którzy rozumieją potrzeby czytelników, są na wagę złota. Niska rentowność w biznesie powoduje, że 15 procent ceny detalicznej to maksymalna kwota, którą są w stanie zapłacić autorowi. Jedyne więc, czym mogą konkurować, to działania promocyjne, handlowe i zaliczki. W przypadku największych gwiazd bywają one nawet sześciocyfrowe.

Czytaj więcej na forbes.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com