spot_img

Nowe biblioteki plenerowe

Ostatni artykuł o mikrobibliotekach wywołał głośną dyskusję o sens istnienia bibliotek plenerowych oraz ich późniejszego utrzymania. Tym razem przykłady bibliotek plenerowych niedawno otwartych oraz tych planowanych. Zobaczcie budkę z książkami w Lubaszowej i projekt prosto z Gdańska.

Podziemie książek – dewastacja bibliotek plenerowych

Budka z książkami w Lubaszowej

Na początku tego miesiąca do użytku lokalnej społeczności trafiła biblioteka plenerowa w Lubaszowej. To pierwsza biblioteka z książkami w postaci budki w tej gminie. Dokładnie znajduje się ona przy Szkole Podstawowej im. Batalionu AK „Barbara”. Autorkami projektu są Małgorzata Musiał z biblioteki szkolnej oraz Barbara Dusza, dyrektor szkoły.

Zobacz galerię zdjęć z otwarcia.

Biblioteki plenerowe w Gdańsku

W Gdańsku z inicjatywy Rady Dzielnicy Gdańsk Osowa, a także Zarządem Dróg i Zieleni oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku powstaną trzy nowe miejsca z mikrobibliotekami. Biblioteki plenerowe to kontynuacja ubiegłorocznego projektu pilotażowego w ramach którego już funkcjonuje jedna mikrobiblioteka przy ul. Jednorożca. Nowa lokalizacja warta do zapamiętania dla miłośników książek to Park Chirona w dzielnicy Osowa. Dwie kolejne dostępne będą od 5 grudnia br. i mają znaleźć się na Przymorzu Wielkim.

– Idea bookcrossingu jest nam bliska, dlatego postanowiliśmy otworzyć na próbę dwie małe biblioteczki plenerowe w naszej dzielnicy – mówi Krzysztof Skrzypski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Wielkie dla serwisu gdańsk.naszemiasto.pl. – Staną one na zieleńcach w miejscach na co dzień mocno uczęszczanych przez mieszkańców. Książki, które zgromadziliśmy sami, już czekają na potencjalnych czytelników.

Źródło zdjęć: lubaszowa.pl