Jak sprawić, aby biblioteka była miejscem przyjaznym dla seniora? Jak biblioteka może urozmaicić ofertę dla seniorów? Oto kilka przykładów prosto z bibliotek. Wśród nich Treningi Pamięci, Klub Seniora, Książka na telefon i nie tylko.
Materiały warto wykorzystać 20 października przy świętowaniu Europejskiego Dnia Seniora lub 20 listopada podczas Ogólnopolskiego Dnia Seniora.
Praca z seniorem
To temat przewodni numeru 7 czasopisma „Biblioteka Publiczna”. W treści mnóstwo inspiracji i dobrych praktyk pracy z najstarszymi czytelnikami. Jak biblioteka może urozmaicić ofertę dla seniorów? O tym, dowiesz się czytając następujące teksty i korzystając z gotowych scenariuszy:
Klub Seniora – aktywni w każdym wieku – Gabriela Olszewska
Możliwość wspólnego spędzania czasu w bibliotece, integracja i aktywizacja seniorów, zaspokajanie potrzeb kulturalnych, rozwijanie zainteresowań to cele, jakie postawiła sobie dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie oraz sami czytelnicy. Przy bibliotece zawiązała się nieformalna grupa seniorów, która opracowała projekt „Klub seniora w bibliotece”, dofinansowany w ramach programu „Grant na lepszy start”.
Biblioteka – atrakcyjne miejsce spotkań dla seniorów – Justyna Siemion
W gminnej Bibliotece Publicznej w Janowie pojawił się pomysł zorganizowania spotkania dla samotnych i starszych, którego celem było wspólne kolędowanie – było to spotkanie wyjściowe do powstania dużego projektu dotyczącego obrzędowości polskiej wsi.
Książka na telefon – Tomasz Dziki, Agnieszka Kazanecka-Bylica
Seniorzy, osoby niepełnosprawne lub przewlekle chore nie zawsze mogą dotrzeć do biblioteki. W Myślenicach to biblioteka dociera do czytelników dzięki usłudze „Książka na telefon”. Czy takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce? Jak je koordynować?
Senior – Komputer – Biblioteka – Monika Pawińska
Kursy komputerowe dla seniorów od lat cieszą się w Łodzi dużą popularnością. Szczególnie w filii nr 7, gdzie prawie połowa użytkowników to osoby starsze. Specjalnie dla nich przygotowano 3 poziomy zajęć z obsługi komputera.
Treningi pamięci w bibliotece – Agata Szyszka-Mądro
Biblioteka to dla seniora miejsce spędzania wolnego czasu. Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach zapewnia swoim starszym czytelnikom innowacyjną formę pracy. Jak działają treningi pamięci? Jak wytrenować mózg? Kilka skutecznych propozycji ćwiczeń na dobrą pamięć. Scenariusz zajęć dla seniorów
Proste prawo
Ponadto w nr. 7 poruszamy ważny dla bibliotekarzy temat udostępniania audiobooków. Nasz prawnik odpowiada na pytania:
- Czy biblioteka może kupować audiobooki w księgarniach internetowych?
- W jaki sposób i na jakich nośnikach biblioteka może wypożyczać audiobooki?
- Czy biblioteka może sporządzić kopię legalnie zakupionego audiobooka i wypożyczać ją zamiast oryginału?
- O czym powinna pamiętać biblioteka, która w ramach warsztatów lub innych działań tworzy wraz z czytelnikami nagranie w postaci audiobooka?