spot_img

Manuskrypt Wojnicza – najbardziej zagadkowy rękopis na świecie

Ten manuskrypt to prawdziwa tajemnica. Do dziś go nie odczytano, mimo że wielu badaczy próbowało odkryć jego treść. Manuskrypt Wojnicza znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Yale. Niedawno pojawiły się nowe podejrzenia.

Piotr Cieśliński dla Gazety Wyborczej sprawdza kto jest autorem Manuskryptu Wojnicza i dokładnie opisuje jego losy. W kolejnej części artykułu autor podejmuje się tematu odszyfrowania rękopisu – wskazuje na „zwariowane” hipotezy: vademecum szamana, nagie kobiety.

Manuskrypt Wojnicza

Nowe podejrzenia związane są z badaniami naukowców z University of Manchester. Mowa o badaniu statystycznym cech tekstu i rozszyfrowaniu ilustracji.

Potwierdza to niedawna analiza statystyczna, której współautorem jest Marcelo Montemurro, fizyk z Uniwersytetu Manchesteru. Jest on jednym z tych badaczy, którzy są wprost opętani tajemnicą manuskryptu. Z jego analizy wynika, że w manuskrypcie występują grupy kluczowych słów mających podobny rozkład jak w tekstach pisanych naturalnym językiem. Twierdzą, że to mało prawdopodobne, by taka struktura została tekstowi nadana świadomie, jeżeli został on zmyślony i nie zawiera żadnej treści.

Czytaj więcej na wyborcza.pl
Źródło zdjęć: domena publiczna wikipedia.org