spot_img

Lipcowe wydarzenia biblioteczne

Sezon konferencji dla bibliotekarzy wraca tuż po wakacjach. Latem w bibliotekach zaplanowano szereg wydarzeń dla czytelników oraz organizowane są letnie festiwale literackie. Sprawdźcie, co wydarzy się w bibliotekach podczas pierwszego miesiąca wakacji.

Promocja literatury

1 lipca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego. Gościem tej edycji imienin będzie Józef Teodor Konrad Korzeniowski. W programie mecz poetycki, imieninowy przegląd polskich bajek, gra miejska oraz panele dyskusyjne i rozmowy o książkach. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Narodowa.

Od 1 lipca rozpoczyna się również festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich. Tutaj gościem honorowym będzie Gruzja. Festiwal to czas zarezerwowany dla spotkań autorskich (zaproszono aż 62 autorów) oraz na czytanie literatury czeskiej, słowackiej i polskiej. Interesująco zapowiadają się słuchowiska literackie… więcej w programie na stronie msa.wroclaw.pl. Otwarcie Miesiąca Spotkań Autorskich już 2 lipca we wrocławskiej Mediatece.

W ramach projektu Biblioteki Śląskiej „Pola widzenia książki” w lipcu zaplanowano wycieczkę do księgarni Bookszpan, w której uczestnicy zobaczą inne oblicze pracy księgarza. W planach też akcja artystyczna „Alchemia słów” wraz z „Maszyną do losowania wierszy”, dzięki której mieszkańcy Katowic poznają światową poezję. W Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej odbędzie się koncert muzyki poważnej dla dzieci, pokazy filmów animowanych oraz warsztaty ilustracji książkowej.

Pola Widzenia Książki

[aktualizacja 03.07] W Warszawie 14 lipca odbędzie się konferencja inaugurująca projekt „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej”. Podczas tego wydarzenia zaprezentowane zostaną główne cele i założenia projektu oraz odbędzie się pokaz zabytków piśmiennictwa polskiego ze zbiorów Biblioteki Narodowej.

Wakacje w bibliotekach

O inspiracjach na wakacje przeczytacie też w najnowszym numerze „Biblioteki Publicznej”. Wśród nich m.in. „Książkowojaże”: Namówcie swoich czytelników do nadsyłania widokówek z wakacji na adres korespondencyjny biblioteki. Po wakacjach wybierzcie najciekawsze miejsca i zorganizujcie spotkanie dla miłośników podróży, połączone z wystawą pocztówek, pokazem multimedialnym i tworzeniem map podróży. Pomysł warto połączyć z konkursem literackim na najbardziej oryginalne pozdrowienia napisane na widokówce.

Na swoje pocztówki czekają już bibliotekarze z filii nr 2 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu.

bibliotekazawiercie.pl

Poniżej kilka wybranych pomysłów z bibliotek z całej Polski.

Podczas letniego wypoczynku nad morzem warto skorzystać z gdańskich plażowych bibliotek. Inicjatywa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej już kolejny rok przyciąga wielu zainteresowanych. Na kąpieliskach udostępniono specjalne biblioteczki działające na zasadzie bookcrossingu. Projekt ma zachęcić do spędzania czasu z lekturą i częstszego sięgania po książki.

Na patio Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze będzie funkcjonować Letnia Czytelnia Norwida. Propozycja na wakacje przewiduje cykliczne spotkania we wszystkie wtorki i czwartki. Będą warsztaty teatralne, muzyczne, literacko-manualne „Wełenki jadą na wakacje” czy „Wakacyjne eksperymenty”.

W propozycji filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu znalazły się wydarzenia z różnymi tematami przewodnimi. Wśród nich eko wakacje i zabawy z tekstem literackim „Leśne skrzaty walczą ze smogiem”, konkurs literacki oraz wiele zabaw integracyjnych w filii nr 1. Dla najmłodszych przez 2 tygodnie w filii nr 16 czekają zabawy na świeżym powietrzu, opowieści o najsłynniejszych detektywach, gry drużynowe i przygody z literaturą regionalną.

Podczas „Bibliowakacji” na turniej gier planszowych zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży. Interesujące wakacje zapowiadają się w Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie na czytelników czekają gry i zabawy z dawnych lat oraz letnia wypożyczalnia książek. Łamigłówki, przysłowia, rebusy, krzyżówki i zagadki przygotowano dla mieszkańców Wodzisławia Śląskiego. W propozycjach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej znalazły się jeszcze „Wakacje w kolorach tęczy”, „Zwierzowakacje” i piknik z książką.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu organizuje lato z biblioteką pod hasłem „Na co dzień i od święta”. W programie Konwent Miłośników Fantastyki RPG, Akademia Piłkarska, Dzień Postaci z Bajek, Dzień Włóczykija, Dzień Kredki, Dzień Czekolady i inne.

Wkrótce kolejne inspiracje na wakacyjne spotkania w bibliotece 🙂

Źródło zdjęć: pixabay.com, bs.katowice.pl, bibliotekazawiercie.pl.