spot_img

10 lat polskiego rynku ebooków z perspektywy Virtualo

Ponad 50 000 ebooków i 5700 audiobooków w ofercie. Współpraca z 800 wydawcami, cykliczny wzrost sprzedaży na poziomie nawet 100%. Pierwszy przekrojowy raport o polskim rynku ebooków, aktywny udział w rozwoju branży i edukacji e-czytelników. Firma Virtualo podsumowuje 10 lat istnienia na rynku i wkład w popularyzację cyfrowych książek.

Rewolucja w formatach e-książek

W pierwszym etapie rozwoju rynku książek elektronicznych w Polsce, ebooki były dostępne wyłącznie w formacie PDF. Od roku 2010 Virtualo zaczęło przygotowywać pierwsze pliki EPUB, a od listopada 2012 roku – MOBI. Z okazji Światowego Dnia Książki w kwietniu 2012 roku, firma wprowadziła sprzedaż ebooków w multiformacie. W 2012 roku jako główne zabezpieczenie treści elektronicznych został wprowadzony znak wodny identyfikujący osobę, która zakupiła plik. Finalnie w 2016 roku, Virtualo zdecydowało się na wprowadzenie do oferty wyłącznie tytułów zabezpieczanych watermarkiem, jednocześnie rezygnując z zabezpieczenia DRM Adobe, które było uciążliwe dla e-czytelników.

Dynamika rozwoju rynku i jego perspektywy

Książki cyfrowe stanowią aktualnie około 3% wartości polskiego rynku książki. To wciąż młodziutka branża, ale notująca rok do roku dwucyfrową dynamikę wzrostu przychodów.

(…) Eksperci liczą, że w ciągu najbliższych lat ebooki będą stanowić nawet do 20% rynku książki w Polsce. Perspektywy dla rozwoju branży są pozytywne. Rosnąca dostępność tytułów ebooków i audiobooków, wygodne użytkowanie, atrakcyjne ceny – to ogromne zalety książek elektronicznych, które coraz częściej przemawiają za kupnem literatury w cyfrowej formie.

Czytaj więcej na virtulo.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com