Biblioteka małego człowieka

Jaka powinna być biblioteka dla dziecka? Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w bibliotece? Swoje sprawdzone pomysły, inicjatywy i projekty zdradzają bibliotekarze w najnowszym numerze miesięcznika „Biblioteka Publiczna”.

Zawartość nr 3 znajdziesz na stronie bibliotekapubliczna.com

Dzieci w bibliotece

W nr 3 inspirujące i pełne porad artykuły oraz pomysły przyciągające najmłodszych czytelników do biblioteki:

• Muzyczny projekt biblioteczno-przedszkolny – nadsłuchujemy i zdradzamy sekret projektu GBP w Wielkiej Wsi
  • Bajkowozy – promocja czytelnictwa z uśmiechem
  • Kącik małego pirata – czyli jak zrobić wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych czytelników
  • Bajkoteka czeka na młodych kinomanów – przykład organizacji bibliotecznego kina dla dzieci
  • Mamoteka – klub dla rodzin – 10 ciekawych zabaw dla dzieci i rodziców w bibliotece

Proste prawo dla bibliotekarza

Nasz prawnik odpowiada na nurtujące pytania bibliotekarzy. W numerze 3 znajdziecie odpowiedzi na pytania:

• Na jakich zasadach biblioteka może zamieszczać okładki książek (pobrane np. ze strony internetowej wydawcy bądź w postaci zdigitalizowanej) w katalogu elektronicznym OPAC w ramach opisu danego rekordu? Czy okładki książek, a w szczególności nowości wydawniczych, biblioteka może zamieszczać na swojej stronie internetowej i w serwisach społecznościowych?
  • Czy pracownicy biblioteki mogą wykonywać zdjęcia niepełnoletnich dzieci bez zgody ich rodziców bądź opiekunów w przypadku uczestnictwa dziecka w wydarzeniu mającym miejsce w bibliotece?
  • W jaki sposób biblioteka powinna zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych (niepełnoletnich) podczas organizowanej imprezy bądź wydarzenia? Jakie środki bezpieczeństwa powinna zapewnić?
  • Kto – bibliotekarz czy dyrektor biblioteki – ponosi odpowiedzialność za wypadek dziecka podczas jego pobytu w bibliotece (poza udziałem w imprezie lub innym wydarzeniu) bez uprawnionego opiekuna? Jakie konsekwencje można ponieść z tego tytułu?

Do wykorzystania w praktyce bibliotekarskiej

• gotowe materiały na Olimpiadę czytelniczą o Harrym Potterze
  • scenariusz warsztatów o architekturze
  • scenariusz warsztatów o edukacji ekologicznej