Bibliotek nie ubywa, czytelnictwo spada. Czy można to zmienić?

Książki do tanich nie należą i dlatego biblioteki powinny być miejscem, do którego ciągną spragnieni kontaktu z książką ludzie. Jednak ze statystyki wynika, że liczba czytelników, którzy systematycznie wypożyczają książki spada – w ubiegłym roku w Świętokrzyskiem z blisko 168 do 165 tysięcy osób. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, która w ostatnich latach chwaliła się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców także zauważono spadek. Nadal jest to spora grupa odwiedzających – za 2016 rok ponad 20 tysięcy osób, ale jednak mniej niż rok wcześniej.

Białe plamy

Bibliotek w województwie świętokrzyskim mamy 270 (od 2015 roku przybyła jedna), co na 102 gminy jest w skali kraju wynikiem przeciętnym. Nie mniej od dawna „pochwalić” się możemy dwoma gminami bez bibliotek: to Wiślica i Moskorzew. Tam władze zawiesiły na początku XXI wieku ich działalność. Na szczęście samorządów inwestujących w biblioteki jest znacznie więcej. Bo nie ma co ukrywać: do „zapyziałych” miejsc nikt nie chodzi chętnie.

Czytaj więcej na plus.echodnia.eu
Źródło zdjęć: pixabay.com