Stolica Polski cała w poezji. Rozpoczęła się akcja „Wiersze w mieście”. W całej Warszawie poezję można czytać na przystankach, w kawiarniach i metrze. Tematem przewodnim jest Europa.
27 tysięcy wierszy
W warszawskiej przestrzeni miejskiej można dostrzec ciekawą promocję poezji. W miejscach publicznych takich jak metro, kawiarnie, kluby, przystanki autobusowe pojawiła się poezja. Łącznie na plakatach znalazło się 27 tys. wierszy. Kampania „Wiersze w mieście” jest kontynuacją dobrze znanej akcji „Wiersze w metrze”. Akcja ma na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej.
Europa
Autorami utworów jest 16 europejskich poetów. Część z wierszy powstało specjalnie na tę akcję. Tematyka poezji dotyczy Europy wraz z całym swoim bogactwem kulturowym, ale też współczesnymi problemami. Wiersze mają ukazać różnorodność tradycji, kultury, poglądów oraz zachodzących zmian.
- Angelika Rainer, Austria
- Anise Koltz, Luksemburg
- Aušra Kaziliūnaitė, Litwa
- Daniel Jonas, Portugalia
- Daniela Seel, Niemcy
- France Prešeren, Słowenia
- Geert van Istendael, Flandria
- Joanna Mueller, Polska
- Katariina Vuorinen, Finlandia
- Leelo Tungal, Estonia
- Moniza Alvi, Wielka Brytania
- Muharrem Dayanç, Turcja
- Rita Chirian, Rumunia
- Seamus Heaney, Irlandia
- Thomas Boberg, Dania
- Valerio Magrelli, Włochy
Wspólna inicjatywa
Akcję „Wiersze w mieście” przygotowało Miasto Stołeczne Warszawa we współpracy z instytucjami kultury. W stu kawiarniach będzie można czytać na kubkach z kawą. Miejskie biblioteki włączając się do akcji przygotowały zakładki do książek z nadrukiem wierszy.
„Wiersze w mieście” nie pozostawią warszawiakom wyboru – mieszkając w stolicy nie da się przez cały kwiecień nie przeczytać choć jednego wiersza. A to dlatego, że będzie można obcować z nimi na co dzień – w drodze do pracy czy w oczekiwaniu na przyjazd autobusu. Wiersze opanują całe miasto, pojawiając się na 27 tysiącach różnorodnych nośników – na plakatach, przystankach komunikacji miejskiej, w centrum Warszawy, na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Ponad sto kawiarni wyda kilkanaście tysięcy kubków z kawą „ubranych” w poezję. Wiersze zawisną też w klubach a kameralne księgarnie i miejskie biblioteki ukryją zakładki z poezją w wybranych książkach [źródło].
Akcja „Wiersze w mieście” potrwa do końca kwietnia.
25 kwietnia będzie można przyjść na spotkanie z poezją do Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.
Akcję przygotowały europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Ambasada Finlandii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Litewski Instytut Kultury i Attache Kulturalny Republiki Litewskiej w RP, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Ambasada Słowenii, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü.
Współorganizatorem „Wierszy w mieście” jest Miasto Stołeczne Warszawa.
Źródło zdjęć: mat.pras., pixabay.com