spot_img

Po 7 latach renowacji „Kompleks Richelieu” otworzył swe drzwi dla czytelników

Od Luwru do Musée d’Orsay, prawie każdy zabytkowy budynek w Paryżu ma swoją fascynującą historię. „Kompleks Richelieu”, w którym znajduje się Biblioteka Narodowa Francji, nie jest tu wyjątkiem. Otwarty po siedmiu latach prac remontowych, ukazuje ducha współczesności, przy jednoczesnym zachowaniu swoich najlepszych cech historycznych.

W 1988 roku rząd francuski postanowił, że tylko polityka małych kroków pozwoli przenieść gigantyczne zbiory Francuskiej Biblioteki Narodowej do nowego budynku. Dopiero w 1996 roku wiekowa instytucja przeniosła się po ponad 250 latach z Rue de Richelieu, z samego sercu Paryża, na Rue de Tolbiac, znajdującej się po drugiej stronie rzeki.

Po przeprowadzce do nowego miejsca Biblioteka Narodowa nadal używała starego budynku przy Rue de Richelieu. Organizowano tam wystawy oraz prezentowano niektóre z najważniejszych historycznych zbiorów specjalnych, takich jak starożytne manuskrypty i monety. Jednak warunki w zakresie ochrony i wyposażenia technicznego były tak tragiczne, że ​​ogólny remont stał się koniecznością. W 2007 roku architekci z Bruno Gaudin Architectes rozpoczęli planowanie kompleksowej modernizacji. Przede wszystkim skupiono się na zapewnieniu łatwej komunikacji między budynkami. Jednak odpowiednie prace konserwatorskie były tak skomplikowane i jednocześnie niezwykle ważne z punktu widzenia historii sztuki, że proces renowacji trwał 7 lat.

Czytaj więcej na ksiazki.onet.pl
Źródło zdjęć: Bibliothèque Nationale de France