spot_img

Polska Szkoła Ilustracji. O architektach książek

– Ilustracja może tekst zdobić, może go objaśniać albo może go uzupełniać – mówi Magda Kłos-Podsiadło i tłumaczy, kim byli artyści, którzy narysowali nasze dzieciństwo.

Jan Marcin Szancer, Józef Wilkoń, Janusz Stanny, Bohdan Butenko – przedstawiciele Polskiej Szkoły Ilustracji – tworzyli rysunki do najpiękniejszych bajek dla dzieci. M.in. do baśni Andersena, wierszy Brzechwy czy powieści Wiktora Woroszylskiego. – Ich ilustracje często pozostawały w sporze z tekstem i to była ich wartość dodatkowa – wyjaśnia rozmówczyni Justyny Majchrzak.

Jednym z czołowych przedstawicieli nurtu, który zyskał na świecie uznanie takie jak Polska Szkoła Filmowa czy Polska szkoła Plakatu, jest Józef Wilkoń – artysta, który w tym roku kończy 87 lat. – Weny, energii i charyzmy może pozazdrościć mu niejeden ilustrator młodego pokolenia. Aktywnie działa od lat 50. i ciągle nie znudziło mu się eksperymentowanie – mówi Magda Kłos-Podsiadło i tłumaczy, za co lubi jego ilustracje.

W audycji wyjaśniamy także, którego ilustratora określa się mianem „architekta polskiej książki” i dlaczego „Królowa Śniegu” przerażała bardziej niż „Koszmar z ulicy Wiązów”.

Słuchaj audycji Klucz Kulturowy w Polskim Radiu
Źródło zdjęć: pixabay.com