spot_img

Cenny dar z XVII wieku. Córka ofiarowała go miastu ojca

Blisko 400-letnia, miedziorytnicza oryginalna mapa Wielkiego Księstwa Litewskiego trafiła do Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat wisiała w Sztokholmie u fundatorki Heleny Janiec, której ojciec pochodził z Suwałk. Oryginalność mapy potwierdzili już eksperci z Biblioteki Narodowej w Warszawie.

To tzw. mapa „radziwiłłowska” (zleceniodawcą byli Radziwiłłowie), przygotowana przez Tomasza Makowskiego, słynnego polskiego sztycharza i kartografa. Pierwszy egzemplarz mapy powstał w 1613 roku, znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej Uppsali. – Nasz egzemplarz nie jest pierwszym wydaniem z 1613 roku, potem były dodruki. Wygląda na to, że mapa, którą otrzymaliśmy, wydana została po 1630 roku. Na pewno jednak w pierwszej połowie XVII wieku – mówi Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. – Bardzo cieszymy się z tego daru, tak starych historycznie map mamy niewiele.

Blisko 400-letnia mapa jest starsza od Suwałk – tego miasta więc na niej nie ma. – Chciałoby się, aby było, ale nie da rady. Pierwsza wzmianka w archiwach o Suwałkach pochodzi z 1690 roku – z informacją, że to osada, w której znajdują się dwa dymy (domy) – mówi Brzozowski.

(…) Zleciłem jeszcze ekspertyzę Instytutowi Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej i eksperci potwierdzili nam właśnie, że mapa jest oryginalnym siedemnastowiecznym egzemplarzem.

Czytaj więcej na bialystok.wyborcza.pl

Źródło zdjęć: Muzeum Okręgowe w Suwałkach