spot_img

W piżamie do biblioteki

Nastał ciężki czas dla studentów. Sesja zmusza do poszukiwań literatury przedmiotu, nadrabiania zaległości i wytężonej nauki. Biblioteki uniwersyteckie po raz kolejny wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów. Wiele z nich otwiera swoje podwoje nawet na całą noc. Ale niektórzy studenci protestują, że ich biblioteki nie są czynne całą dobę.

Podczas sesji studenci nie mają chwili wolnego, bo muszą zakuwać do egzaminów. W tym okresie imprezy przenoszone są do… bibliotek, a alkohol zamieniany jest na książki. Wiedza jest w cenie, ale czas na jej zdobycie jest ograniczony przez terminy egzaminów. W trakcie sesji biblioteki akademickie otwierają się dla czytelników na dłużej niż zwykle, a nieraz na całą noc. Do dyspozycji czytelników pozostają czytelnie i wypożyczalnie, a zamównienia realizowane są do wieczora. Bibliotekarze podeszli do inicjatywy z dużym dystansem, ponieważ zapraszają studentów nawet w piżamach. Oczywiście zdarzają się przypadki osób znudzonych lekturą lub zmęczonych –  myślę, że Kapsuły do spania w bibliotece rozwiążą ten problem.

Niektórzy studenci pozazdrościli innym nocnej nauki w bibliotece. W serwisie Głos Szczeciński opisano przypadek braci studenckiej ze Szczecina. Podczas protestu przeciwko rządom PIS-u młodzi domagali się nie tylko wolności, ale i otwartych bibliotek przez 24 godziny w czasie trwania sesji.

Od wielu lat z akcji „Sesja w bibliotece” mogą za to korzystać studenci w następujących miastach: Łódź, Warszawa, Katowice, Kraków i Poznań.

BUŁa do północy

Niedawno zakończyła się sesja dla studentów z Łodzi. Jednak Biblioteka Uniwersytecka już po raz 10 zorganizowała akcję „BUŁa do północy”. W roku akademickim 2011/2012 podczas pierwszej edycji do BUŁy zawitało prawie 1800 czytelników. Nauka nocną porą była bardzo intensywna, bo udostępniono ponad 2300 książek. W tym roku specjalnie z okazji sesji BUŁ przygotowała krótką plastelinową animację.

CINiBA nocą naładuje mocą!

Tak nocne zakuwanie promuje Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach wśród studentów Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Z biblioteki będzie mógł skorzystać każdy student od 30 stycznia do 10 lutego do godz. 23:00 (a w sobotę 4 lutego do 20:00). Do 23:00 czynne będą wszystkie czytelnie, natomiast wypożyczalnia i magazyny do 20:00. Studenci mogą rezerwować także kabiny do pracy indywidualnej. Z akcji CINIBA mogą skorzystać wszyscy zainteresowani, bo zbiory na miejscu udostępniane są bez konieczności okazywania karty bibliotecznej.

BUW dla sów!

Przygotowujący się do egzaminów studenci mogą przesiadywać w bibliotece całą noc. Od 23 stycznia do 4 lutego Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie będzie czynna aż do godz. 5.00, czyli do pierwszego porannego autobusu. Natomiast w weekendy godziny otwarcia biblioteki ulegają zmianie: soboty 9.00 – 21.00, a w niedziele 15.00 – 20.00. Oferta BUW skierowana jest wyłącznie dla posiadaczy ważnych kart bibliotecznych. Studenci mogą wnosić do biblioteki wodę w plastikowych butelkach. Ci co potrzebują kofeiny mogą skorzystać z kawiarni czynnej do północy.

sesja w bibliotece

Nauka w nocy o północy

W Krakowie sesja na UJ rozpoczyna się w poniedziałek. Na jednorazową wspólną naukę zaprasza Biblioteka Jagiellońska we współpracy ze stowarzyszeniem Nauka All In UJ. Studenci posiadający ważną kartę mogą przyjść do czytelni BJ w czwartek 2 lutego i uczyć się do piątku 3 lutego do godziny 00:30. W trakcie przeglądania, czytania i notowania co godzinę odbywać będą się 10 minutowe przerwy na rozruszanie szarych komórek.

Nocne RENDEZ-BU

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza studentów na nocne Rendez-BU z lekturą. Przez 3 tygodnie, od 16 stycznia do 10 lutego, biblioteka i jej czytelnie będą otwarte do północy.

sesja w bibliotece

Źródło zdjęć: ciniba.edu.pl, buw.uw.edu.pl, lib.amu.edu.pl