spot_img

Powstaje technologia, która pozwala czytać zamknięte książki

Czytanie starych, zniszczonych książek jeszcze nigdy nie było tak proste. W 2015 roku zaledwie 37 procent Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Polacy nie czytają i czytać nie chcą. Co bardziej niepokojące, nie tylko nie czytamy dla przyjemności, ale także nie sięgamy po książki branżowe, które mogłyby pomóc nam rozwijać się zawodowo.

Okazuje się, że z czytaniem książek o wiele lepiej radzą sobie komputery, a już wkrótce osiągną w tym mistrzowski poziom. Naukowcy z Georgia Institute of Technology i Massachusetts Institute of Technology właśnie pracują nad technologią, która pozwala komputerom czytać zamknięte książki. Choć brzmi to jak science fiction, jest jak najbardziej realne.

Zobacz też BiblioNews – Fizycy z USA nauczyli się czytać zamknięte książki

Dzięki wynalezionej technologii, stare, rozsypujące się książki, których jedno dotknięcie grozi zniszczeniem, będą bezpieczne. Aby zapoznać się z ich zawartością nie trzeba będzie przerzucać stron, a jedynie podłożyć je pod odpowiedni skaner, który szybko zapozna się z ich zawartością i wyświetli ją na monitorze.

Czytaj więcej na zetchili.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com