spot_img

Konkurs – wygraj książkę „Biblioteki cyfrowe”

Korzystasz z bibliotek cyfrowych? Szukasz ciekawych kolekcji cyfrowych? Jeśli tak powiedz nam, jak jest Twoja ulubiona biblioteka cyfrowa i wygraj książkę „Biblioteki cyfrowe”!

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Jaka jest Twoja ulubiona biblioteka cyfrowa?

Odpowiedź wyślij na adres konkurs@lustrobiblioteki.pl w temacie wpisując „KONKURS BC”. W konkursie mogą brać udział osoby pełnoletnie -> zapoznaj się z REGULAMIN KONKURSU BIBLIOTEKI CYFROWE. Na zgłoszenia czekamy do 17 stycznia 2017 roku.

Nagrodą jest książka „Biblioteki cyfrowe – tworzenie, zarządzanie, odbiór”.

Jeśli jeszcze nie masz swojej ulubionej biblioteki cyfrowej skorzystaj z E-zasobów, gdzie znajdziesz listy:
Biblioteki cyfrowe w Polsce
Biblioteki cyfrowe na świecie

Aktualizacja 23.01.2017 – Wyniki konkursu

Zwycięzcą w konkursie zostaje Pani Barbara Chojnacka. Książka „Biblioteki cyfrowe” zostanie wysłana na koszt organizatora.

Polecamy serdecznie zasoby Bibliologicznej Biblioteki Cyfrowej – ulubionej biblioteki p. Barbary. Bibliologiczna Biblioteka Cyfrowa prowadzona jest przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. W zasobach tej biblioteki znajdziecie publikacje z zakresu bibliologii i informacji naukowej, w tym teksty pracowników i współpracowników Wydziału.

Postaw na nowe technologie — sprawdź, jak powinna działać nowoczesna biblioteka!

Od wielu lat zarówno poważne ośrodki naukowe, jak i media zajmujące się badaniami czytelnictwa w Polsce biją na alarm — jako społeczeństwo coraz mniej czytamy, a to niekorzystnie odbija się na ogólnym poziomie inteligencji i kultury. Ta zatrważająca tendencja ma pewnie wiele źródeł, ale jednym z najważniejszych jest zmiana nawyków czytelniczych i głębsze zanurzenie potencjalnych czytelników w świat cyfrowy. Nowoczesna biblioteka nie może więc pozostawać strukturą analogową. Wręcz przeciwnie, powinna udostępniać swoje zbiory, zwłaszcza te najcenniejsze, w postaci cyfrowej. Jeśli chcesz przekonać się, jak wygląda to w praktyce i jak wypada konfrontacja projektów architektów cyfrowych systemów bibliotecznych z oczekiwaniami użytkowników, ta książka Ci w tym pomoże.

Znajdziesz tu informacje na temat funkcjonowania konkretnych bibliotek cyfrowych oraz tego, jak realizują one swoją podstawową funkcję udostępniania zbiorów. Zobaczysz, jak przebiega proces budowy takiej biblioteki, jacy interesariusze biorą udział w tym procesie i jak to wszystko wpływa na funkcjonalność biblioteki dla użytkownika. Fundamentalne znaczenie ma tu wskazanie różnych punktów widzenia, zderzenie koncepcji z potrzebami odbiorców, analiza zachowań i przepływu informacji. Każdy, kto chce zrozumieć kluczowe funkcje biblioteki cyfrowej i wykorzystać je w praktyce, powinien najpierw przeczytać tę książkę.