1 stycznia to Dzień Domeny Publicznej. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę domeny publicznej i propagowanie wiedzy z zakresu prawa autorskiego. Wraz z początkiem roku do domeny publicznej trafiają również utwory wielu twórców, w tym pisarzy. Na liście znalazło się łącznie 1102 nazwisk.
Domena publiczna jest dobrem wspólnym całego społeczeństwa, a składają się na nią dziedzictwo kulturowe, wspólny język, wspólna wiedza i wymieniane informacje czy środowisko naturalne i krajobraz. Przechodzenie utworów do domeny publicznej pozwala instytucjom zajmującym się ochroną i rozpowszechnianiem dziedzictwa kulturowego udostępniać zdigitalizowane zbiory (czyli cyfrowe kopie dzieł sztuki, fotografii, materiałów archiwalnych, ilustracji, map etc.) bez obaw o naruszanie prawa autorskiego [źródło].
Dzień Domeny Publicznej
Do domeny publicznej przeszła twórczość m.in. Herberta George’a Wellsa autora Wehikułu czasu, Jaroslava Haška autora Przygód dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej, a także dzieła Gertrudy Stein, Pawła Hulki-Laskowskiego.