spot_img

Biblioteka w Oleśnie wie jak to się robi!

Biblioteka w Oleśnie realizuje wiele zadań i jest jednocześnie nowoczesnym ośrodkiem kultury dla mieszkańców całej gminy. To tu tętni życie lokalnej społeczności. Budynek biblioteki mieści także siłownię, kino, kręgielnię, salę fitness i strefę gier. Czy tak różnorodna oferta rekreacyjna przyciąga nowych użytkowników do korzystania z usług samej biblioteki?

Olesno to mała wieś w województwie małopolskim położona w bliskim sąsiedztwie Dąbrowy Tarnowskiej oraz nieopodal Tarnowa. Mieszka tu ponad 1 700 osób. Centralnym punktem życia kulturalnego jest niecodzienna Gminna Biblioteka Publiczna, która zaskakuje każdego, kto przekroczy jej próg.

Otwartość przede wszystkich

Przy ulicy Leśnej w 2015 roku została oddana nowa dwukondygnacyjna siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej. Za 3 mln zł w budynku biblioteki powstały również: Kino za Rogiem, sala fitness, kręgielnia z czterema torami bowlingowymi, siłownia, sala ze snookerem do gry w bilarda oraz kącik multimedialny i kawiarnia. Na parterze prowadzona jest działalność biblioteczna. Na otwartej przestrzeni mieści się: przestronna wypożyczalnia, dwie czytelnie, strefa dla najmłodszych czytelników, kącik telewizyjny oraz czytelnia komputerowa. W osobnym pomieszczeniu działa tzw. Kino za Rogiem. Z kolei na pierwszym piętrze znajduje się strefa rekreacji.

Niewątpliwie GBP w Oleśnie jest biblioteką uniwersalną, zarówno ze względu na rodzaj i charakter gromadzonych zbiorów (literatura piękna dla dzieci i młodzieży, literatura piękna dla dorosłych oraz literatura naukowa i popularnonaukowa), strukturę użytkowników jak i podejmowane działania. Odejście od standardowego modelu biblioteki w zakresie działalności kulturalnej także świadczy o tym, że jest ona uniwersalna, gdyż promuje różnorodne formy aktywności kulturalnej – mówi Małgorzata Morawiec, dyrektor GBP w Oleśnie.

LB_biblioteki

Co 4 odwiedzający wychodzi z książką

Cały kompleks kulturalno-rekreacyjny identyfikowany jest jako Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. I dobrze, bo BIBLIOTEKA brzmi dumnie. To właśnie działalność biblioteczna jest elementem strategicznym dla funkcjonowania tego miejsca. Pozostałe usługi rekreacyjne są dodatkowymi komponentami. Od momentu odnowienia budynku bibliotekę odwiedziło 12 tys. osób (dla porównania przed przeprowadzką z usług bibliotecznych korzystało o 3,4 tys. osób mniej). Biblioteka jest odwiedzana ponadto przez wiele osób z całej gminy Olesno. W trakcie planowania nowego budynku bibliotekarze zastanawiali się jak dodatkowo mogą przyciągnąć prawie 8 tys. osób z okolic. Połączenie funkcji biblioteki, ośrodka kultury i sportu sprawiło, że użytkowników stale przybywa.

Bibliotekarze zauważyli, że co 4 odwiedzający użytkownik zawsze korzysta z biblioteki i chętnie wypożycza książki. Warto zaznaczyć, że 60% czytelników to  dzieci i młodzież. Podczas mojej wizytacji drzwi biblioteki nie zamykały się: czytelnicy buszowali między regałami w poszukiwaniu najlepszej lektury, dzieci korzystały z komputerów, strażacy przyjechali pomóc bibliotekarzom w codziennej pracy. Spotkałam nawet grupę uczniów, którzy wraz z księdzem grali w FIFĘ. Pracownicy biblioteki przyznają, że cała społeczność Olesna jest pozytywnie nastawiona do działalności GBP i sama proponuje organizację różnych wydarzeń w bibliotece.

LB_biblioteki

To użytkownik rządzi

Zdanie lokalnej społeczności dla oleskich bibliotekarzy jest niezwykle ważne. Wiele działań podejmowanych w bibliotece jest często realizowana przez samych mieszkańców, którzy wychodzą z rożnymi propozycjami lub często współpracują nad przygotowaniem różnych imprez i spotkań. Są to na przykład Dyskusyjne Klub Książki (także filmowy), Klub Seniora, Klub Rękodzieła Artystycznego, Koleżeński Bieg Biblioteczny czy inicjatywy charytatywne. Użytkownicy również chętnie włączają się w działania promujące czytelnictwo takie jak Dzień Bibliotekarza, Galicyjska Jesień Literacka, Dorośli Czytają Dzieciom, Narodowe Czytanie.

Placówka jest obdarzana przez mieszkańców ogromnym zaufaniem i sympatią. Jakkolwiek zawsze cieszyła się w środowisku dobrą opinią, to jednak dopiero w nowej siedzibie  stało się to bardziej widoczne, że jest także postrzegana jako autorytet  w zakresie szeroko pojętej kultury – zarówno jako instytucja umożliwiająca do niej dostęp jak i jej twórca – przekonuje Małgorzata Morawiec, dyrektor GBP w Oleśnie.

Do Biblioteki na kręgle i film

Bibliotekarze we współpracy z mieszkańcami organizują stałe projekcje filmowe w Kinie za Rogiem. Na seanse przychodzą zorganizowane grupy (np. uczniowie z pobliskiej szkoły) czy osoby zainteresowane kinematografią. Oczywiście Kino jest otwarte dla każdego. Repertuar, godziny otwarcia ustalane są wraz z mieszkańcami. Biblioteka organizuje tu także konferencje, serię Kina z bajkami dla najmłodszych, Dyskusyjny Klub Filmowy oraz Festiwal Zew Gdyni.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także profesjonalna kręgielnia z 4 torami bowlingowymi. Z tej strefy może korzystać każdy zainteresowany. Od 2016 roku odbywa się tu Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle dla osób niepełnosprawnych – uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy.

Za dodatkową działalność pobierane są symboliczne opłaty. Bilet do kina kosztuje od 4 do 5 zł za. W godzinach otwarcia biblioteki np. za wstęp na kręgielnię nie trzeba płacić, opłaty pobierane są dopiero w godzinach popołudniowych. Często sala fitness jest wynajmowana na zajęcia sportowe, taneczne, Zumbę i Pilates.

LB_biblioteki

Jestem pozytywnie zaskoczona skalą działalności i pomysłowości bibliotekarzy z Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. To miejsce gdzie można poszerzać swoje zainteresowania, uczyć się, uczestniczyć w kulturze oraz mile spędzić czas wolny. To biblioteka tworzona wraz z mieszkańcami i dla mieszkańców. GBP jest wizytówką regionu, która jest ważna także dla władz gminy. Za zaproszenie do Olesna dziękuję serdecznie Dyrektor Biblioteki Małgorzacie Morawiec, Wójtowi Gminy Olesno Witoldowi Morawiec (zbieżność nazwisk przypadkowa) oraz Tadeuszowi Trytek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.