spot_img

Polski-Pomysłowy – projekt MBP w Jaśle

O tym, że Polski może być: Pomysłowo-Pobudzający, Rodzinny, Opowiadany i Opisany, a dodatkowo jest zabawny i poprawny przekonali się uczestnicy projektu: Polski-Pomysłowy, realizowanego od wiosny do jesieni 2016 r. przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016. Dzięki jego realizacji mieszkańcy regionu jasielskiego wzięli udział w atrakcyjnych wydarzeniach edukacyjnych i kulturalnych poświęconych językowi ojczystemu, a przez to włączyli się w ogólnopolską kampanię propagującą poprawne posługiwanie się polszczyzną.

Jasielskie spotkania z polszczyzną zainaugurowaliśmy warsztatami kreatywnego pisania Loesje. Podczas nich dzieci, młodzież oraz dorośli wymyślali nietypowe definicje, poszukiwali ciekawych odpowiedzi na pytania o język polski, sztukę rozmowy czy czytanie oraz z zupełnie przypadkowych słów tworzyli pomysłowe hasła językowe. Powstałe hasła z QR kodami odsyłającymi do informacji o projekcie posłużyły do miejskiej akcji plakatowej Loesje. Dzięki niej przestrzeń Jasła rozpromieniła się kreatywnymi frazami m.in. Dobra rozmowa nie pozostaje głucha, Język kulturalnie smakuje słowa czy Dobry nastrój łasy na dobre przymiotniki. Plakatowaniu towarzyszyło także rozdawanie pocztówek z hasłami i informacjami o projekcie.

Ile dialektów ma język polski? Czy internetowe aplikacje mogą pomóc w zmaganiach z ortografią?

I najważniejsze – jak zostać mistrzem poprawnej polszczyzny? Na te pytania odpowiedzi szukali jaślanie biorący udział w rodzinnym dniu językowym, podczas którego na odwiedzających Bibliotekę czekało mnóstwo gier i zabaw językowych oraz spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem sympatycznych perypetii Pana Kuleczki pisanych piękną polszczyzną.

O tym, jak zmienić przestrzeń wokół Biblioteki w prawdziwą krainę opowieści, mieli okazję przekonać się mali i duzi podczas wakacyjnego rodzinnego pikniku z grupą Baśnie Właśnie. Dzieci oraz dorośli wysłuchali opowieści bajarza Marka: O królu kruków, poznańskich koziołkach, ludkach biedorobach, Szewczyku Dratewce, Panu Kocickim i Turlajgroszku, żywo komentując akcję i chętnie włączając się w opowiadanie. Z kolei dzieci i rodzice z Klubu Czytających Rodzin wspólnie ze smokami, rycerzami i jaśnie panem, odkrywali na nowo czarodziejską moc słowa. Przez moment stali się opowiadaczami, bohaterami opowieści i bacznymi słuchaczami, a wszystko dzięki metodzie storytelling – opowiadania baśni ze szczególnym akcentem na kulturę słowa i międzypokoleniowy przekaz.

biblioteki
biblioteki

Spotkanie z polszczyzną to także okazja do uświadomienia sobie w jaki sposób poprawnie, a zarazem twórczo wykorzystać nasz język do jasnego i skondensowanego przekazu. Doświadczyła tego młodzież uczestnicząca w warsztatach prozatorskich z Justyną Bargielską, cenioną autorką poezji i prozy. Uczestnicy warsztatów udowodnili m.in. że kreatywność zaczyna się w głowie i że te same zdjęcia i obrazy mogą budzić różne reakcje i skojarzenia. Dowiedzieli się, że różnice między formą a treścią i wychodzenie z utartych schematów czy stereotypowego myślenia, działają na korzyść tekstu.

Zwieńczeniem projektowych działań językowych było IV Dyktando Regionalne „Jasielszczyzna zna polszczyznę” w którym udział wzięli: dzieci, młodzież oraz dorośli, doceniający piękno naszego języka oraz pragnący się nim jeszcze lepiej posługiwać. W czasie oczekiwania na werdykt jury, uczestnicy wydarzenia wysłuchali wykładu „O retoryce dzisiaj” Michała Rusinka – wykładowcy na Wydziale Polonistyki UJ, tłumacza, autora książek dla dzieci i dorosłych, prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej. Nie zabrakło także twórczych zagadek językowych, które pokazały, że mimo zawiłości mowy dbamy o poprawną wymowę i potrafimy się doskonale bawić słowem.

Przez cały czas realizacji projektu na stronie internetowej Biblioteki oraz w mediach społecznościowych MBP w Jaśle odbywały się kreatywne zabawy i quizy językowe z nagrodami.

Projekt Polski-Pomysłowy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016.

Tekst i zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle