spot_img

Zjazd Bibliotekarzy – Liderów Akcji Noc Bibliotek

W Bibliotece Narodowej odbył się pierwszy Zjazd Bibliotekarzy-Liderów Akcji Noc Bibliotek. Do grona liderów można zaliczyć biblioteki, które w ramach Nocy zorganizowały wydarzenia z wielkim rozmachem i przyciągnęły tłumy czytelników. Znamy także datę przyszłorocznej Nocy Bibliotek. Bądźcie z nami!

Podczas otwarcia Zjazdu bibliotekarze mogli obejrzeć filmy podsumowujące dwie edycje akcji. Następnie głos zaprała Alicja Pacewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, która poprowadziła część wstępną w formie pytań i odpowiedzi z wykorzystaniem metod aktywizujących.

Temat „CzyTanie wzbogaca – promuj czytelnictwo niewielkim kosztem” zaprezentowała Barbara Maria Morawiec z Lustra Biblioteki 🙂 Uczestnicy Zjazdu wysłuchali kilku pomysłów na zorganizowanie ciekawych wydarzeń podczas akcji Noc Bibliotek i nie tylko. Wystąpienie było połączone z konkursem.

Dalsza część programu obfitowała w wystąpienia bibliotekarzy, którzy prezentowali 5-minutowe praktyki i efekty nocnych spotkań z czytelnikami. Przykładów dobrych praktyk czytelniczych było naprawdę wiele. Na Zjazd zaproszono ponad 50 bibliotek z całej Polski. Byli z nami m.in. przedstawiciele bibliotek z: Gdańska, Chrzanowa, Łodzi, Warszawy, Żor, Skierniewic, Włodawy, Wejherowa, Poznania, Piaseczna, Ostrołęki, Świebodzic, Sępólna Krajewskiego, Włocławka, Międzyrzecza, Ciechanowa, Rybnika…

Po przerwie obiadowej bibliotekarze wysłuchali referatu Dariusza Śmiechowskiego, który dotyczył aranżacji przestrzeni w bibliotece na co dzień i podczas Nocy Bibliotek.

LB_NB
LB_NB

W drugiej części Zjazdu Bibliotekarzy-Liderów zaprosiliśmy uczestników do udziału w praktycznych warsztatach. Trenerzy przygotowali następujące tematy:

  • Biblioteka jak archiwum lokalnej pamięci
  • Kuchnia trenera w bibliotece, czyli jak poprowadzić ciekawe zajęcia z grupą czytelników
  • Jak zMOBILizować do czytania, czyli aplikacje mobilne i grywalizacja w bibliotece.
LB_NB
LB_NB

Kolejna Noc Bibliotek odbędzie się w nocy z 3/4 czerwca 2017 roku. Koniecznie zarezerwujcie ten termin, bo już szykujemy dla Was moc atrakcji! 

Wydarzenie prowadziły: Alicja Pacewicz, Katarzyna Sołtan-Młodożeniec oraz Barbara Maria Morawiec.

Dziękuję za spotkanie wszystkim bibliotekarkom i bibliotekarzom, którzy aktywnie włączają się do akcji Noc Bibliotek oraz tym, którzy spoglądają po inspiracje do Lustra Biblioteki 🙂

Zobacz Noc Bibliotek w Lustrze Biblioteki