spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [28]

Po raz kolejny zmalała liczba bibliotek w Polsce. Na tym nie koniec, ponieważ w Wielkiej Brytanii także likwiduje się książnice. Na dokładkę linkujemy do tematu „Tragedia z czytaniem”. W tym wydaniu także o projekcie edukacyjnym „Czytam, poznaję, myślę, więc jestem” oraz akcji „Zostań twarzą biblioteki”.

RAPORT: Stan bibliotek w Polsce w 2015 roku

W ubiegłym roku liczba bibliotek znów zmalała, podobnie zmieniły się inne wskaźniki dotyczące wyników funkcjonowania bibliotek. Z bibliotecznej mapy Polski zniknęły tym razem 44 biblioteki publiczne. Natomiast biorąc pod uwagę wszystkie biblioteki wraz z placówkami biblioteczno-informacyjnymi ubyło ich aż 102. Oto najnowszy raport o Stanie bibliotek w 2015 roku – tylko w Lustrze Biblioteki!

Zostań twarzą biblioteki

W ramach programu „Zostań twarzą biblioteki” Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku organizuje w listopadzie kilka profesjonalnych sesji zdjęciowych w warunkach studyjnych, a na ulicach miasta sesje w stylu streetfashion. Zdjęcia zostaną wykorzystane wyłącznie w materiałach promocyjnych biblioteki, a w zamian za prawo do publikacji wizerunku każdy uczestnik i uczestniczka otrzymają komplet profesjonalnych zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

​Pierwsza Dama zachęcała do czytania

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Szkołę Podstawową nr 1 im. ks. Janusza Kusocińskiego w Złocieńcu, gdzie zachęcała uczniów do czytania w ramach projektu edukacyjnego „Czytam, poznaję, myślę, więc jestem”. Pierwsza Dama przeczytała uczniom legendę o powstaniu Złocieńca z książki „Piętnastka powiatu drawskiego”.

Debata „Biblioteka ważniejsza niż aquapark”

Czy w biblioteki opłaca się inwestować? Jakie są strategie rozwoju bibliotek publicznych? Czy w bibliotece spotykamy czytelników czy użytkowników? Jaką rolę pełnią bibliotekarze i bibliotekarki? Czym są Dyskusyjne Kluby Książki? – na te pytania odpowiedzi szukano podczas dyskusji „Biblioteka ważniejsza niż aquapark”.

Dwie z 37 działających na terenie Birmingham bibliotek zostaną zlikwidowane, w innych ograniczone będą godziny otwarcia lub nastąpi przekazanie ich w ręce wolontariuszy. Biblioteki przeznaczone do zamknięcia znajdują się na terenie centrum Sutton Coldfield oraz w Aston. Aby zrekompensować te straty, urzędnicy obiecali w zamian wydłużyć godziny pracy punktów w Mere Green oraz Birchfield.

Nowe biblioteki – inicjatywy mieszkańców

Dzięki inicjatywie mieszkańców i czytelników odmieniono wnętrza częstochowskiej biblioteki, natomiast w stolicy otwarto Bibliotekę Marzycieli i Rzemieślników. Metamorfozę biblioteczną przeszły także książnice w Gdańsku, Bulkowie i Pieszycach. Dodatkowo kilka słów o bibliotece, która wyszła z piwnic.

Tragedia z czytaniem. Śląscy bibliotekarze są przerażeni

Żeby przyciągnąć czytelnika, biblioteka musi mieć dobry księgozbiór. Aktualny, bogaty w nowości wydawnicze. Mniej ważna jest liczba książek, bo co z tego, że półki są pełne, ale zakurzone?

Dobre i złe strony stanu czytelnictwa w Polsce – badania, raporty i prawda

Dane dotyczące praktyk lekturowych w Polsce nie napawają optymizmem. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Jakie są dobre i złe strony czytelnictwa w Polsce? Na te pytania odpowiem w niniejszym artykule skupiając się na statystykach badań czytelnictwa na podstawie najważniejszych raportów…

Biblioteka Elbląska trafiła do zaszczytnego grona. Zabytkowe zbiory jednymi z najcenniejszych w Polsce

Zabytki Biblioteki Elbląskiej zostaną wpisane do narodowego zasobu bibliotecznego. Tym samym znalazły się obok zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie czy Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. – To bardzo ważny sygnał, uznający zbiory 400-letniej biblioteki w Elblągu za jedne z najcenniejszych w kraju – mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Źródło zdjęć: pixabay.com