spot_img

Zdumiewająca Biblioteka w Dąbrowie Górniczej

Miejsce integracji lokalnej społeczności, nauki i kultury – taka jest Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej. Jedna z najstarszych książnic w Zagłębiu Dąbrowskim może pochwalić się atrakcyjną ofertą, usługami, a także nagrodami i licznymi wyróżnieniami. Średnio w ciągu roku biblioteka organizuje 2 tys. różnych wydarzeń, w których udział bierze 35 tys. uczestników. Nic więc dziwnego, że miasto inwestuje i wspiera literackie przedsięwzięcia biblioteki.

Zamieszkała przez około 125 tys. ludzi Dąbrowa Górnicza słynie z kopalń i hut. Oprócz zakładów przemysłowych można zobaczyć tu malownicze krajobrazy, w tym zespół czterech jezior Pogoria. Życie kulturalne miasta kwitnie w dwóch instytucjach, tj. Pałacu Kultury Zagłębia oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Biblioteka Główna od 2007 roku mieści się w centrum miasta, w byłym budynku Urzędu Miejskiego. Obiekt ten został zmodernizowany i dostosowany do potrzeb książnicy, a także pozbawiony barier architektonicznych. Niegdyś biblioteka udostępniała swoje zbiory w budynku Pałacu Kultury Zagłębia. Dzięki nowej siedzibie biblioteka mogła rozpocząć nowy rozdział w swojej działaności i zaoferować czytelnikom szereg usług. Sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej tworzy Biblioteka Główna przy ul. Kościuszki 25 oraz 17 filii bibliotecznych na terenie całego miasta.

LB_biblioteki
LB_biblioteki
LB_biblioteki
LB_biblioteki

Każda z agend pełni inną funkcję: laboratorium wyobraźni, bajkowej polany, galerii klubowej… W Bibliotece Głównej dla każdego czytelnika dostępne są: wypożyczalnia centralna, wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, czytelnia, czytelnia multimedialna, dział informacyjno-bibliograficzny, dział zbiorów specjalnych, dział książki dawnej, centrum edukacji regionalnej, centrum informacji europejskiej oraz centrum informacji biznesowej i technicznej.

W wypożyczalni czytelnicy znajdą infokiosk. Urządzenie to jest połączone z Miejskim Systemem Informacji Turystycznej, dzięki czemu mieszkańcy mają stały dostęp do wydarzeń kulturalnych i innych powiadomień drogą sms. Ponadto informacje te są udostępniane w aplikacji mobilnej „Dąbrowa Górnicza dla aktywnych”. Oferta MBP dociera także do mieszkańców dzięki lokalnej gazecie „Przegląd Dąbrowski”. Wydawcą bezpłatnej gazety w nakładzie 30 tys. egzemplarzy jest właśnie biblioteka. Zawsze 2 strony gazety są przeznaczone na informacje o działalności bibliotecznej, pozostałe treści dotyczą życia miasta. Aktualności biblioteczne ukazują się także na blogach 4 filii.

LB_biblioteki
LB_biblioteki
LB_biblioteki

Biblioteka udostępnia ponad pół miliona książek oraz gromadzi inne zbiory, a „tematyka dokumentów jest uniwersalna zgodnie z zasadą, że biblioteka publiczna jest dostępna dla wszystkich bez wyjątków i otwarta na bardzo zróżnicowane oczekiwania czytelników” [źródło]. Tylko w 2016 roku w MBP znalazło się 16 tys. nowości wydawniczych oraz 200 tytułów prasowych.

LB_biblioteki

Warto zaznaczyć, że w bibliotece i jej filiach tylko w tym roku odbyło się już ponad 800 imprez. Jednymi z wyróżniających się wydarzeń są: letnia propozycja na plaży miejskiej Pogoria III „Biblioteka na plaży” wraz z licznymi atrakcjami i literackim kołem fortuny oraz Zaczytana Dąbrowa. W ofercie na jesień bibliotekarze przygotowali m.in. Blabbermounth – pogaduchy w języku angielskim, Prasowe Forum Dyskusyjne, Stylowy zawrót głowy (spotkania o modzie, urodzie i stylu), Taniec szkocki, Aplikacje dla każdego, Biblioteka Planszówek, Teatralne piątki, Warsztaty modelarskie, Zabawy z Bystrzakiem i Naukę czytania poprzez wspólną zabawę (Czytam sobie…). To nie jedyne propozycje!

Już niedługo odbędzie się Festiwal Kultury „Zagłębie Wood” pełen spektaklów, wystaw, wyzwań (np. Walka z bykami, czyli ortograficzna corrida) oraz spotkań autorskich (z Katarzyną Bondą, Januszem L. Wiśniewiskim, Dorotą Wellman, Robertem Makłowiczem i nie tylko). Festiwal potrwa aż 2 miesiące. Zapraszam od 1 października do 30 listopada 2016.

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej to nowoczesna biblioteka z tradycjami odpowiadająca na potrzeby wszystkich grup użytkowników. To biblioteka z szeroką gamą projektów, która wychodzi do czytelnika i współtworzy życie kulturalne dla mieszkańców. Jena z najlepszych bibliotek, jakie odwiedziłam! Barbara Maria Morawiec

Więcej zdjęć z MBP w Dąbrowie Górniczej i przykłady dobrej promocji znajdziecie na Instagramie Lustra Biblioteki 🙂