spot_img

Wrześniowe wydarzenia biblioteczne

Pierwszy dzwonek w szkole zwiastuje także rozpoczęcie sezonu konferencyjnego dla bibliotekarzy. W tym miesiącu wydarzenia i konferencje zapowiadają się bardzo interesująco, ponieważ każdy bibliotekarz znajdzie coś dla siebie. A dla bibliotekarzy młodych i tych młodych duchem gorąco polecam Forum Młodych Bibliotekarzy. Wrześniową lekturą została powieść Quo vadis.

Warsztaty z Lustrem Biblioteki

Z Lustrem Biblioteki będzie można się spotkać m.in. w Olsztynie, Stalowej Woli, Wrocławiu i Krakowie. Po wakacyjnej przerwie wracam z kolejnymi bezpłatnymi szkoleniami dla bibliotekarzy dotyczących tematyki książek elektronicznych, e-czytelnictwa i platform z dostępem do e-booków. Najbliższe odbędą się w Olsztynie i Zielonej Górze.

Zapraszam też do skorzystania z oferty warsztatów Lustra Biblioteki dla bibliotekarzy i czytelników. W nowych propozycjach przygotowałam m.in. tematy związane z nowymi technologiami oraz promocją czytelnictwa – „Piksele, głos druku kontra atrament”, „DigiKultura”, „Cyfrowy świat zasobów” i inne. Szczegóły i rezerwacje terminów znajdziecie w zakładce WARSZTATY.

Patronat Lustra Biblioteki

Tegoroczne, jedenaste już Forum Młodych Bibliotekarzy odbędzie się w Opolu. Między 15 a 16 września bibliotekarze z całej Polski będą mieli okazję nie tylko poznać nasze piękne miasto, ale również wziąć udział w wielu niezwykłych warsztatach, czy wysłuchać ciekawych referatów. Moduły tematyczne Forum zostały nazwane hasłami kojarzącymi się właśnie z muzyką: Wirtuozi, Instrumenty, Melomani i Trendy (wydarzenie na Faceboooku).

biblioteki

Dokąd zmierzasz? Do biblioteki!

Koniecznie zajrzyjcie do książnic 3 września, ponieważ to dzień Narodowego Czytania. Cała Polska zagłębi się w lekturze Quo vadis i twórczości Henryka Sienkiewicza. Jakie wydarzenia i atrakcje odbędą się w bibliotekach? Sprawdźcie!

Pobierz bezpłatne plakaty od Lustra Biblioteki do wykorzystania podczas Narodowego Czytania

29 września odbędzie się także Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Polecam scenariusz warsztatów „Jak zostać wielkim człowiekiem?”. A już 15 września zapraszam na konkurs z nagrodami dla bibliotek!

Kalendarium konferencji

Konferencje rozpoczynają się w drugiej połowie września. W czasie trwania opolskiego Forum Młodych Bibliotekarzy odbędą się także: Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy oraz konferencja „Ekologia informacji a kultura informacyjna społeczeństwa”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zachęca do udziału w dwudniowej konferencji „Biblioteka publiczna a jej współczesny użytkownik”.

Bibliotekarze z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie i pracownicy IINiB UMCS oraz zaproszeni goście będą rozmawiać o współpracy bibliotek pedagogicznych z bibliotekami szkolnymi podczas konferencji „Przystanek czytanie”. Z kolei temat literatury dziecięcej zostanie poruszony podczas konferencji „Bibliokreacje” w Wałbrzychu.

W kalendarium znalazły się także propozycje konferencji związane z zagadnieniem otwartego dostępu do nauki oraz czasopism naukowych w bibliotekach. Zapraszam do Gdańska oraz Krakowa.

Wrzesień zakończy propozycja Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Tematem przewodnim konferencji jest „Książka dawna i jej właściciele – stan badań, opracowanie, perspektywy”.

Szczegóły konferencji dostępne są w Kalendarium.

Źródło zdjęć: pixabay.com, 11FMB