Podczas Narodowego Czytania każdy mógł przenieść się do czasów Nerona. W sobotę w ponad 2000 miejscach w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie Quo vadis. Na ulicach pojawili się bohaterowie powieści, a słowa powieści Henryka Sienkiewicza zabrzmiały podczas licznych uroczystości związanych z akcją. Udział w niej wzięły całe pokolenia, które m.in. tłumie przyszły do bibliotek.
Prezydent o Narodowym Czytaniu
Prezydent zauważył, że w tym roku chęć uczestnictwa zgłosiło ponad 2000 miejsc, o sześćset więcej niż w poprzedniej edycji oraz że powieść Henryka Sienkiewicza czytana była nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Narodowe Czytanie jest naszym wielkim, wspólnym spotkaniem z klasyczną literaturą, pisaną pięknym polskim językiem. – Ktoś może powie: „przestarzałym w tych powieściach, jakimś takim anachronicznym”, a jednak to właśnie ta powieść została przez Państwa wybrana – powtórzył prezydent Andrzej Duda.
Czytano w bibliotekach i nie tylko
Do bibliotek tłumnie przybyli stali czytelnicy oraz lokalna społeczność. Czytano w bibliotekach, ale bibliotekarze zorganizowali wiele atrakcji w plenerze. Tak było m.in. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, gdzie uroczystość rozpoczęła gra terenowa „Śladami Sienkiewicza”. Natomiast w Parku Ratuszowym, nieopodal biblioteki czytano fragmenty Quo vadis oraz otwarto BOOK PARK-ing.
Narodowe Czytanie po raz szósty
Za rok znów wybór książki, która ma być czytana w następnym roku pozostawiony został Polakom.
– Nie sposób wymienić wszystkich – mówiła Pierwsza Dama. Wspomniała m.in. o czytaniu książki noblisty w szkołach, przedszkolach, zakładach karnych i zaprosiła do następnej edycji Narodowego Czytania. Lekturę na przyszły rok znowu wybiorą czytelnicy w plebiscycie.
Wszystkie materiały z Narodowego Czytania znajdziecie tutaj – KLIKNIJ!