spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [27]

Z ostatniej chwili: pisarze nie chcą pieniędzy za wypożyczone książki, czytelniczy happening w geście solidarności, ziemia pszczyńska bogata w oczytanych ludzi, Batman w poznańskiej bibliotece, specjalna czytelnia na Festiwalu Dekonstrukcji Słowa – te tematy poruszamy w tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego.

Nowa czytelnia komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej

Poznańscy miłośnicy komiksów mieli w sobotę podwójne święto – 17 września to obchodzony na całym świecie Dzień Batmana, w świętowanie którego włączyła się Biblioteka Uniwersytecka. Zbiegło się to z otwarciem Czytelni Novej – miejsca, w którym odnaleźć można unikatowe komiksy.

Spotkanie z Dyrektorem Biblioteki Narodowej w Warszawie

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z Tomaszem Makowskim, Dyrektorem Biblioteki Narodowej w Warszawie. Spotkanie było okazją do wymiany wrażeń związanych z zaangażowaniem się Polaków w tegoroczne „Narodowe Czytanie”. Dyrektor Makowski przybliżył Małżonce Prezydenta RP raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2015 roku, prezentując zwyczaje czytelnicze Polaków, tj. co Polacy najchętniej czytają oraz z jakich źródeł najczęściej korzystają. W związku z tym, że Pierwsza Dama planuje włączyć temat czytelnictwa do kolejnej debaty z cyklu „Eksperci pytają Młodych”.

Quo vadis czytała cała Polska

Podczas Narodowego Czytania każdy mógł przenieść się do czasów Nerona. W sobotę w ponad 2000 miejscach w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie Quo vadis. Na ulicach pojawili się bohaterowie powieści, a słowa powieści Henryka Sienkiewicza zabrzmiały podczas licznych uroczystości związanych z akcją. Udział w niej wzięły całe pokolenia, które m.in. tłumie przyszły do bibliotek.

Biblioteka w Pszczynie ma 70 lat, a ziemia pszczyńska jest bogata w oczytanych ludzi

Obchodząca 70-lecie istnienia Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie w całym powiecie pszczyńskim ma aż 14 filii, a rocznie korzysta z niej ponad 8 tys. czytelników.

Biblioteki uniwersyteckie ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą będą razem chronić zbiory

Biblioteki uniwersyteckie oraz archiwa ze Słubic (Lubuskie) i Frankfurtu nad Odrą zawarły porozumienie o wzajemnej pomocy na wypadek katastrof. Utworzyły Transgraniczny Związek Ratunkowy Frankfurt nad Odrą – Słubice.

Wygraj książki dla biblioteki [KONKURS]

Chcesz uzupełnić księgozbiór biblioteki o nowe tytuły? Weź udział w konkursie Czytam sobie i zgarnij książki dla swojej biblioteki! Zaprasza Lustro Biblioteki i Wydawnictwo Egmont.

Mieszkańcy czytali w tramwaju książki w językach obcych. Happening w geście solidarności

Mieszkańcy Krakowa czytali dziś w tramwaju książki po niemiecku, a także w innych językach obcych. Podróżujący linią 22 chcieli w ten sposób zamanifestować solidarność z profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, który został pobity w tramwaju za to, że rozmawiał po niemiecku ze swoim kolegą, naukowcem z Jeny.

Kazimierz Biskupi. Po pracy nie wypożyczą książek 

Dostęp do biblioteki w Dobrosołowie mają już teraz tylko uczniowie. Do tej pory mieszkańcy tej miejscowości mogli w wybrane dni korzystać z bibliotecznego księgozbioru zgromadzonego w tamtejszej szkole nawet w godzinach popołudniowych. Aktualnie jest to niemożliwe, ponieważ według przepisów jest to biblioteka szkolna, a na publiczną nie ma pieniędzy. Czy jest szansa, aby wszyscy mieszkańcy miejscowości mieli dostęp do książek?

Festiwal „Czytaj!” w Częstochowie. Na dworcu PKP powstanie czytelnia

W ramach tegorocznego Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”, na dworcu główny PKP powstanie specjalna czytelnia. Festiwal wystartuje 19 września.


Dlaczego pisarze nie chcą pieniędzy za wypożyczone książki?

W tym roku polscy pisarze, tłumacze, ilustratorzy i ich spadkobiercy po raz pierwszy dostaną pieniądze za wypożyczenia książek w bibliotece. Ale do programu zarejestrowało się tylko 2300 twórców.

Nowe biblioteki – długo wyczekiwane otwarcia

Zobaczcie przemiany i nowe oblicza bibliotek w Kroczycach, Gorzycach Wielkich, Włoszczowie, Polkowicach i Inowroclawiu. Na lepsze zmieniła się także biblioteka w Radomiu, która straciła swój lokal w wyniku zalania. Nowe wnętrza są przestronne i wyposażone zgodnie z potrzebami czytelników.

Źródło zdjęć: pixabay.com