spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [26]

Jakie tajemnice skrywają biblioteki? Która z bibliotek jest najlepsza na śląsku? Kto otrzymał wyróżnienie i tytuł „najpiękniejszej polskiej książki obrazkowej”? Co można robić na przystanku autobusowym? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego.

Przestrzeń biblioteki w Wiśle jedną z najlepszych w województwie śląskim!

Dobiegł końca jeden z plebiscytów konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2016. Wśród głosowania internautów drugie miejsce zajęła przestrzeń Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle.

Twoje Niesamowite Miejsce: Tajemnice Biblioteki Śląskiej

Ponad 2,3 mln woluminów ma w swoich zbiorach Biblioteka Śląska w Katowicach. To książki, czasopisma, rękopisy, materiały kartograficzne, grafiki, fotografie, płyty itp. Wszystko to kryje się w dziesięciopiętrowym gmachu. Zwykły czytelnik nie wszędzie może wejść, a wiele najcenniejszych pozycji może obejrzeć wyłącznie w postaci kopii albo tylko na miejscu, w czytelni. Za strefą ogólnodostępną kryje się ogromne zaplecze z bardzo ciekawymi zakamarkami.

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu – zgrana wizytówka miasta

W tej bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz. W muzycznym Opolu rozbrzmiewa literatura, a słowa wielkich literatów „płyną” dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej znajdującej się przy uskoku starorzecza Odry. Ta biblioteka promuje też czytelnictwo w niebanalny sposób, zachęca Opolan do udziału w kreatywnych projektach i zachwyca bogactwem oferty kulturalno-edukacyjnej.

Look! Polish Picture Book: Najlepsze polskie książki obrazkowe w Wilnie

„Książka obrazkowa to nie jest po prostu książka ilustrowana. Tekst i ilustracja wzajemnie się interpretują, są dopełnieniem. W czasie projektu chcemy pokazać, że książka to pewna całość, nie da się od nie oderwać ilustracji, dlatego też prezentujemy całe książki, jako ilustratorskie projekty artystów. […] W ramach projektu „Look! Polish Picture book!” pokazujemy najciekawszą polską twórczość ilustratorską” – o projekcie opowiedziała kurator wystawy Renata Malcer-Dymarska z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Czy e-booki pozostaną dalej drogie?

Czy książka elektroniczna może być traktowana jak książka tradycyjna? Dyskusja i starania o obniżenie stawki VAT na e-booki znów stoi pod znakiem zapytania. Swoje zdanie w tej sprawie wyraziła rzecznik generalna unijnego trybunału. Niestety opinia Juliane Kokott może być bardzo niekorzystna dla Polski.

Podaj książkę! Przystanek zamienił się w bibliotekę

W Łodzi Na Przystanku Centrum, koło jednego z biletomatów, stoi regał wypełniony książkami. Jest w nim aż 200 pozycji książkowych, m.in. klasyki, takie jak „Potop” Henryka Sienkiewicza, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Giaur” George’a Byrona, a także „Polska, Głupcze!” Tomasza Lisa. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale… po co to?

BOOK PARK-ing, czyli szafa z książkami w parku

Biblioteka na świeżym powietrzu znalazła się w Parku Ratuszowym na Nowej Hucie, dzielnicy miasta Kraków. Każdy może bezpłatnie wypożyczyć książkę, wymienić ją na inną lub poczytać w parku. Oficjalne otwarcie BOOK PARK-ingu odbyło się dziś podczas Narodowego Czytania.

Źródło zdjęć: pixabay.com