spot_img

Święto E-papieru! [infografika]

Wynalezienie papieru było przełomem w dziejach ludzkości. Nie mniejszą rewolucją jest technologia e-papieru. Dlatego też księgarnia internetowa Woblink oraz producent czytników e-booków PocketBook ogłaszają ostatni weekend sierpnia Świętem E-papieru!

W ostatni weekend sierpnia w Polsce obchodzone jest Święto Papieru. Znaczenie historyczne tego wynalazku jest ogromne, lecz stopniowo przestaje on odpowiadać naszym potrzebom. Skoro papier może mieć swoje święto, jego elektroniczny odpowiednik, rozwiązujący tak wiele problemów współczesnego świata, powinien je mieć tym bardziej! Z tego powodu księgarnia internetowa Woblink wraz z firmą PocketBook, jednym z wiodących producentów czytników e-booków z ekranami E Ink, postanowili zainaugurować Święto E-papieru.

ebooki

„Opracowanie technologii e-papieru stworzyło wiele nowych możliwości”, mówi Maksym Zhelezniak, Szef Działu Sprzedaży PocketBook S.A. na obszar Europy Środkowej i Wschodniej. „Dla nas, firmy PocketBook, to oczywiście podstawowy komponent produkowanych czytników. Tym chętniej promujemy to rozwiązanie”.

Warto przypomnieć sobie kilka kluczowych informacji związanych z papierem i jego elektronicznym odpowiednikiem.

Przepływ informacji jest obecnie tak duży, że nie sposób wszystkiego zapisywać na kartkach papieru. Od lat wysyłamy listy oraz czytamy artykuły korzystając z Internetu, coraz częściej też przygotowujemy cyfrowe listy zakupów lub sięgamy po elektroniczną prasę czy książki. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak duże znaczenie dla naszego środowiska i zdrowia mają te działania.

Większość ludzi wciąż zastępuje papier urządzeniami wykorzystującymi energochłonne, łatwo męczące wzrok ekrany typu TFT czy LCD. Mimo wielu zalet, urządzenia te nie w pełni satysfakcjonują użytkowników. Wiele z nich wymaga niemal codziennego ładowania, przez co przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania na energię, a więc pośrednio do wzmocnienia efektu cieplarnianego i wyczerpywania surowców naturalnych (przynajmniej dopóki nie przestawimy się całkowicie na odnawialne źródła energii).

Coraz częstszą alternatywą dla tych rozwiązań jest korzystanie z urządzeń wykorzystujących technologię e-papieru. Mają one szereg istotnych zalet, przede wszystkim:

  • nie męczą wzroku,
  • są energooszczędne (jedno ładowanie urządzenia z e-papierem wystarcza na kilka tygodni lub nawet miesięcy) i ekologiczne,
  • treści na nich prezentowane są widoczne pod każdym kątem, także w pełnym słońcu.

Ponadto kompaktowość urządzeń wykorzystujących technologię e-papieru sprawia, że np. posiadacz niewielkiego czytnika e-booków może mieć zawsze przy sobie ogromne ilości informacji, w tym nawet bibliotekę pełną książek.

E-papier jest wykorzystywany nie tylko w czytnikach – coraz częściej stosuje się go w produkcji smartwatchy, etykiet sklepowych, identyfikatorów, znaków drogowych, a nawet… biżuterii.

Materiały: PocketBook
Źródło zdjęć: pixabay.com