spot_img

Quo vadis? Do biblioteki!

Dokąd zmierzasz? Do biblioteki! Koniecznie zajrzyjcie do książnic 3 września, ponieważ to dzień Narodowego Czytania. Cała Polska zagłębi się w lekturze Quo vadis i twórczości Henryka Sienkiewicza. Do akcji dołączyło już 140 miast. Jakie wydarzenia i atrakcje odbędą się w bibliotekach? Sprawdźcie!

Lekturą Narodowego Czytania została książka Henryka Sienkiewicza. Głosami internautów wygrała jedna z najbardziej znanych polskich powieści na świecie Quo vadis. Do 2016 roku została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Co ciekawe – gdy w Polsce zarejestrowano 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich dużo więcej – po prawie 300, co znakomicie świadczy o międzynarodowej popularności Quo vadis.

Pobierz bezpłatne plakaty od Lustra Biblioteki do wykorzystania podczas Narodowego Czytania

Pokaz rękopisu Quo vadis

Z tej okazji w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć rękopis powieści – bezcenny dokument opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym. Podczas wystawy będzie można zapoznać się ze szczegółową, przygotowaną specjalnie na tę okazję bibliografią polskich i zagranicznych wydań, a część z nich zobaczyć na własne oczy – między innymi unikatowe egzemplarze w języku japońskim, hebrajskim i perskim, a także bogato ilustrowane, hiszpańskie wydanie z 1900 roku. Jeden z egzemplarzy tego wydania Prezydent Andrzej Duda podarował Papieżowi Franciszkowi w czasie wizyty w Polsce w lipcu 2016 roku.

Rękopis Quo vadis można zobaczyć także w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej.

Oficjalne zaproszenie

Narodowe Czytanie rozpoczęło się w 2012 roku dzięki inicjatywie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Do udziału w akcji zaprasza również obecna Para Prezydencka:

Gorąco zachęcam do oglądania Narodowego Czytania. Transmisja online z Ogrodu Saskiego będzie dostępna na stronie narodoweczytanie.polskieradio.pl.

Co przygotowały biblioteki?

Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu zaprasza na czytanie fragmentów powieści Sienkiewicza. W programie także: warsztaty dla dzieci „Bądźmy jak rzymianie” podczas których uczestnicy będą tworzyć wieńce laurowe i „rzymską” biżuterię, konkurs „Pamiątka z antyku” na najlepszy strój z epoki, sesja fotograficzna z Ligią i Winicjuszem.

Akcję Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu rozpocznie wspólne czytanie na tarasie biblioteki. Następnie ulicami miasta przejdzie przemarsz osób zaangażowanych w organizację wydarzenia w strojach stylizowanych na epokę głównych bohaterów powieści Quo vadis. Happening zakończy się w szpitalu powiatowym. Dodatkową atrakcją będzie możliwość udziału w grze towarzyskiej z cytatami z dzieł Sienkiewicza.

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej już po raz piąty weźmie udział w akcji. Narodowe Czytanie odbędzie się podczas Festiwalu Ludzi Aktywnych w Parku Hallera. Na uczestników czekać będą m.in. konkursy literackie, zajęcia plastyczne i Czytelnia pod Chmurką.

Uczta u Nerona to spotkanie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Ponadto w innych filiach zaplanowano prezentacje multimedialne, przerywniki filmowe i muzyczne, chóralne odczytanie tekstu, „rzymski” poczęstunek oraz test z wiedzy o Quo vadis.

W dniu Narodowego Czytania w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej czytać będą przedstawiciele samorządu, młodzież krośnieńskich szkół, czytelnicy, zaproszeni goście. Fragmenty powieści przedstawi również grupa teatralna bibliotekarzy „Na Dobry Początek”. Do wspólnego czytania będą mogli się włączyć wszyscy mieszkańcy Krosna.

Podczas Narodowego Czytania uczestnicy tradycyjnie będą mogli otrzymać okolicznościową pieczęć.

W ramach Narodowego Czytania w raciborskiej bibliotece będzie można wysłuchać audiobooka Quo vadis czytanego przez Włodzimierza Pressa. Dodatkową atrakcją będzie również quiz wiedzy o Quo vadis przygotowany przez bibliotekarki.

Biblioteka Śląska i jej czytelnicy odczytają na nowo Quo vadis. Wspólnie z Komendą Chorągwi Śląskiej ZHP mieszkańcy Katowic będą mogli wziąć udział w grze miejskiej. Uczestnicy za pomocą kodów QR będą szukać cytatów z Quo vadis ukrytych wokół gmachu Biblioteki Śląskiej.

W Cieszynie na rynku przy dźwiękach hejnału z wieży Ratusza biblioteka organizuje bicie rekordu w liczbie osób czytających Sienkiewicza. Każdy uczestnik tego wydarzenia, który przyniesie prywatny egzemplarz książki autorstwa Sienkiewicza, będzie mógł zdobyć pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2016, zaś właściciele najstarszych wydań „Quo vadis” otrzymają atrakcyjne nagrody!

To nie jedyne atrakcje zaplanowane na 3 września. Koniecznie zmierzajcie do bibliotek!

Zobacz też poprzednie edycje Narodowego Czytania