spot_img

Kwadrans na książkę – akcja czytelnicza w Kwidzynie

Kwadrans na książkę to ciekawa inicjatywa skierowana do wszystkich moli książkowych, ale także małych pacjentów szpitali oraz lokalnej społeczności. Tak czytelnictwo promują pracownicy Biblioteki Miejsko-Powiatowej i urzędnicy Urzędu Miejskiego. O Kwadransie na książkę oraz poszukiwaniach miejsc „pustych książkowo” mówi dr Piotr Widz, dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie.

Najpierw w sześciu przychodniach lekarskich znalazły się ogólnodostępne książki. Małe, estetyczne regały z książkami wzbudzają ciekawość przede wszystkim małych pacjentów oczekujących na wizytę u lekarza. Kiedy okazało się, że akcja cieszy się dużym powodzeniem, podobne regały z książkami stanęły w biurze obsługi ludności w Urzędzie Miejskim i wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Kwidzynie. Przeszukując zakamarki miasta, gdzie ogólnodostępne książki nie docierały pracownicy biblioteki dotarli do szpitalnego oddziału pediatrycznego – tam, dzięki współpracy z Fundacją Serdecznik stanął regał „Oddziału bajka”, którym opiekuje się biblioteka – tak o akcji czytelniczej mówi dr Piotr Widz, dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie.

mikrobiblioteki
mikrobiblioteki

Ale bibliotekarze szukali miejsc „pustych książkowo” dalej – na mapie poszukiwań trafili na zakład karny. Jak promować czytanie w tak specyficznym miejscu? To proste. Bibliotekarze odwrócili rozwiązanie problemu. To skazani czytali swoim dzieciom bajki a bibliotekarze przygotowywali je cyfrowo i w formie audiooboka i w wersji papierowej przekazywali dzieciom skazanych. W końcu przyszedł czas na regały uliczne. Pierwszy stanął przed biblioteką i tak się spodobał, że mieszkańcy miasta w ramach kwidzyńskiego budżetu obywatelskiego zgłosili pomysł budowy kolejnego – ten stanął ostatecznie na placu przed kwidzyńską katedrą. Początkowo książki na otwarte, publiczne regały dostarczała biblioteka. Z czasem mieszkańcy miasta zaczęli zasilać zasoby regałów samodzielnie swoimi prywatnymi zbiorami. Tymi, na które najczęściej brakuje już miejsca w prywatnych biblioteczkach – dodaje dr Piotr Widz, dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie.

Zobacz także:
5 miast promujących biblioteki w plenerze
6 fantastycznych mikrobibliotek