spot_img

Zielone czytelnie, czyli 7 bibliotecznych ogrodów na lato!

Czytelnicy kochają nie tylko książki, ale też zieleń i świeże powietrze. Zachęcam do korzystania z bibliotecznych ogródków i stref zieleni do czytania pod chmurką.

Ogród Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

To chyba najpopularniejszy ogród biblioteczny i obowiązkowy punkt na mapie Warszawy, ale także jeden z największych ogrodów dachowych w Europie. Jego powierzchnia to ponad 1 ha, zaś same rośliny zajmują 5111 mkw. Ogród rozrasta się aż po dach, a część dolna i góra połączona jest strumieniem. Wśród zieleni znajdziemy różnorodne gatunki i odmiany kwiatów, krzewów, a wśród nich rzeźby. W ogrodzie BUW-u zadomowiły się także zwierzęta.

Literacki Ogród Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku

Lawendowy ogród otworzony zostanie już 15 czerwca przy ulicy Krętej. Żywot „Ogrodu literackiego” otworzy promocja książki „Wyprawa do Krainy Baśni”. Przy Krętej znajdą się skrzynie z kwiatami, lawenda, stokrotki na trawie, będą też ławki i stoły literackie.

Zielona Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku

W Sanoku biblioteczny ogród otoczono ozdobnym ogrodzeniem. Są chodniki i drewniane ławki, a wśród zieleni zbudowano altanę. 14 czerwca w Zielonej Czytelni odbędzie się Rodzinny Piknik z Książką.

Ogród Książki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Powstał już projekt czytelni pod chmurką wśród hortensji i cisów, teraz czas na realizację. Ogród Książki będzie zajmował pas terenu między dwoma ryzalitami – długości 115 m, o powierzchni prawie 1,6 tys. mkw. Ma to być intymne wnętrze.

– Zaprojektowaliśmy kameralny ogród z zielenią formowaną, który będzie – dzięki dobranym roślinom – zmieniał się pod względem kolorystycznym od wiosny do jesieni. Pomieści jednocześnie kilkadziesiąt osób na ławkach, przy stolikach i na trawnikach – mówi arch. Bożena Stachurska-Oremus, szefowa zespołu projektowego odpowiedzialnego za zagospodarowanie przestrzeni na zapleczu WBP [źródło].

Literacki Ogród Biblioteki Narodowej – Ogród Krasińskich

Już 20 czerwca odbędzie się w nim czwarta edycja Imienin Jana Kochanowskiego. Biblioteka Narodowa przygotowała salon literacki na świeżym powietrzu. W programie mecz literacki, slam poetycki, booklooker w drzewach i inne liczne atrakcje na scenie zielonej, fioletowej, niebieskiej i żółtej.

Ogród Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach

Przy ul. Piastów 20 w Katowicach biblioteczna Filia nr 14 dla czytelników udostępnia zielony ogród ze skalniakiem i kolorowymi kwiatami. Miejsce znalazły także stoły z ławkami, altanka i stół szachowy.

Zielony Ogród Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

To miejsce jest wytchnieniem dla użytkowników biblioteki i zwolenników czytania na świeżym powietrzu.

Źródło zdjęć: BMM, wskazane biblioteki, materiały prasowe