spot_img

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) to jedna z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce. W odpowiedzi na liczne pytania czytelników Lustra Biblioteki postanowiłam sprawdzić, jak funkcjonuje i jak się zmieniła CINiBA od otwarcia.

CINiBA to wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który jest biblioteką hybrydową, udostępniającą wszystkie typy dokumentów oraz korzystającą z nowoczesnych technologii. Do dyspozycji czytelników oddano w wolnym dostępie księgozbiór liczący około 340 tysięcy woluminów rozlokowany na trzech poziomach i uzupełniony najnowszymi wydaniami czasopism naukowych. Ponadto w magazynach zamkniętych mieści się ponad 500 tys. zbiorów.

Niedawno CINiBA została laureatem w internetowym plebiscycie Building of The Year 2012 jako najpiękniejszy obiekt w kategorii Muzea i Biblioteki, pokonując blisko 1000 innych z całego świata. Jednak to nie jedyne prestiżowe osiągnięcie Centrum, które łącznie otrzymało 14 nagród. Jedną z najważniejszych nagród dla CINiBA jest nagroda Prezydenta RP, a także ProRegio przyznawaną za funkcjonalność i technologie biblioteczne.

Pozostając przy technologiach użytkownik Centrum może korzystać z wielu ułatwień. Nowoczesne sale z pełnym wyposażeniem, mediateka, stanowiska komputerowe na każdym piętrze, selfchecki – urządzenia do samowypożyczeń oraz wrzutnia do całodobowego zwrotu książek. Udogodnienia te mają na celu skrócenie czasu oczekiwania na książkę i szybkie jej wypożyczenie. Dodatkowo usprawniają i przyspieszają pracę zarówno czytelnika, jak i bibliotekarza. Na trzech piętrach udostępniane są m. in. kolekcje książek i czasopism, czytelnie, kabiny do pracy indywidualnej, powierzchnia wystawowa, sala dydaktyczna i konferencyjna.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka cieszy się dużą popularnością, o czym niewątpliwie świadczą statystyki. Biblioteka dziennie odwiedza średnio 1500 osób, a od otwarcia z jej usług skorzystało już blisko 180 tysięcy użytkowników, wypożyczając ponad 100 tys. zbiorów.

Z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej może korzystać każdy, nie tylko student czy pracownik naukowy. Korzystanie z zasobów CINiBA na miejscu nie wymaga posiadania karty bibliotecznej. Osoby niezwiązane ze środowiskiem akademickim UŚ czy UE, aby wypożyczyć książki są zobowiązane do założenia konta kaucyjnego. Konto wymaga jednorazowej wpłaty zwrotnej (przy likwidacji konta) kaucji w wysokości 150 złotych za 3 woluminy na okres 4 tygodni. Kaucja ustalona została już w byłej bibliotece Uniwersytetu Śląskiego 10 lat temu. Jest to zabezpieczenie zwrotu wypożyczonych dokumentów przez osoby niezwiązane z uczelniami UŚ i UE. Jak zapewnia Jadwiga Witek – rzecznik prasowy CINiBA – rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem.

Innym rozwiązaniem jest możliwość nieodpłatnego, samodzielnego wykonania kopii elektronicznych za pomocą skanerów. Dodatkowo udostępniane są usługi reprograficzne lub po prostu można zrobić zdjęcia aparatem fotograficznym za zgodą dyżurującego bibliotekarza. CINiBA realizuje także, na prośbę czytelników, odpłatną usługę skanowania i wykonywania fotografii cyfrowej zbiorów własnych lub sprowadzonych z innej placówki poprzez wypełnienie zamówienia. Szczegółowe informacje o kopiowaniu materiałów można znaleźć na tej stronie.

W budynku Centrum wyznaczono miejsce o nazwie BIBa. Ma powstać tu kawiarenka m.in. dla osób, które spędzają wiele czasu na pogłębianiu wiedzy. Będzie to możliwe po zakończeniu tzw. okresu trwałości projektu. Wynika to z obwarowań nałożonych na projekt przepisami Unii Europejskiej, która pokryła ponad 66% kosztów inwestycji Centrum (oprócz UŚ, UE, Miasta Katowice). Patrząc z drugiej strony można natomiast bezpłatnie wynajmować sale konferencyjne w CINiBA.

Mamy także dobrą wiadomość dla osób ciekawych CINiBA. Gmach biblioteki można zwiedzić np. w formie zorganizowanych wycieczek. Bibliotekarze opowiadają i wyjaśniają zainteresowanym wiele nurtujących kwestii oraz pokazują, jak korzystać z zastosowanych technologii. Lustro Biblioteki zaprasza, bo naprawdę warto!

Za rozmowę serdecznie dziękuję Pani Jadwidze Witek – rzeczniczce prasowej CINiBA. Zapraszamy także na stronę internetową CINiBA oraz do zakładki Biblioteki, gdzie znajdują się wcześniejsze relacje dotyczące Centrum.