spot_img

Bibliobus

Bibliobus (biblioteka objazdowa, bibliowóz) jest samochodem przystosowanym do pełnienia funkcji biblioteki ruchomej. Najczęściej są to autobusy lub samochody półciężarowe, specjalnie wyposażone w regały z książkami i czasopismami, dodatkowo posiadają miejsca i stoliki do czytania.

Bo przecież kiedyś nie było tak powszechnego dostępu do Internetu, telefonów komórkowych, telewizji. Rozrywką była dobra książka, więc bibliobusy nie były nowym zjawiskiem. W Polsce pierwsze jeździły już w latach 70. lecz nie były popularne, ponieważ były drogie w eksploatacji, niefunkcjonalne, nie posiadały specjalistycznego sprzętu oraz były uzależnione od warunków stanu dróg (często nieprzejezdnych szczególnie w zimie). Dopiero z czasem zrozumiano potrzebę czytelnictwa, szczególnie w małych miejscowościach, miasteczkach, wsiach, trudnych dzielnicach, gdzie jest jedna biblioteka z małym księgozbiorem lub też nie ma żadnej. Warunki się poprawiły, a biorąc przykład z zagranicznych bibliobusów w Polsce doceniono zastosowanie takiej formy promowania biblioteki.

Bibliobus
Bibliobus z Holandii
Bibliobus
Bibliobus z Norwegii
bibliobus
Wnętrze bibliobusu z Benin w Afryce
Bibliobus
Bibliobus z Benin, Afryka

Aby zaspokoić potrzeby czytelników bibliobusy najczęściej jeżdżą w okresie wakacji. Wciąż wiele osób z nich korzysta na całym świecie, szczególnie w USA i Norwegii.

Czytając pewien referat o bibliotekach i realizacji zawodu bibliotekarza w wybranych krajach Unii Europejskiej zauważyłam wzmianki o bibliobusach. Otóż w 2001 roku w Danii jeździły 52 bibliobusy na obszarze 275 gmin, w Finlandii aż 199, we Francji 163, w Holandii 90, a w Słowenii 5 bibliobusów z 576 przystankami. Natomiast w Irlandii jeździło 27 ruchomych bibliotek, które zatrzymywały się na 1138 przystankach, w Anglii i Walii było to aż 656 bibliobusów.

Zadaniem mobilnej biblioteki jest prezentacja książek każdej grupie czytelniczej, promowanie czytelnictwa, zapewnienie dostępu do wiedzy i informacji oraz zachęcanie do korzystania z bibliotek. Jednocześnie jest to dobry sposób na zabawę, rozrywkę czy spędzenie wolnego czasu i oddanie się przyjemności czytania.

Bibliobus
Bibliobus z Zillisheim, Francja
Bibliobus
Bibliobus z Chile
Bibliobus
Bibliobus na Hawajach
Bibliobus
Bibliobus w Kanadzie
Bibliobus
Book mobile z Montany, USA

Zdjęcia pokazują jak wygląda taka ruchoma biblioteka. Dla bardziej dociekliwych polecam publikację „Bibliobus w woj. siedleckim”, gdzie można znaleźć dokładne opisy, wymiary, sprawozdania z działalności, stare zdjęcia i plany bibliobusu z lat 80. Obecnie bibliobusy są nowocześniejsze, posiadają komputery (oferując także dostęp do Internetu), sprzęt audio-video, bardziej aktualne pozycje książkowe, atrakcyjny design, a dodatkowo wraz z przyjazdem ustawiany jest ogródek do czytania i organizowania wydarzeń kulturalnych.

Bibliobus
Bibliobus we wsi Szczęsne koło Olsztyna, 1987 r.

Bibliobus

Źródło zdjęć: 1.