Gdzie szukać inspiracji na biblioteczne działania?

Lustro Biblioteki pokazuje, co dzieje się w bibliotekach. Czas na szybkie podsumowanie tygodnia. Inspiruj się!

Zielona biblioteka

Dużym zainteresowaniem w tym tygodniu cieszy się dalej trend zielonej biblioteki. Przykład z WBP w Olsztynie udowodnił, że można zafiksować się na punkcie roślin i przyciągnąć do biblioteki nowych czytelników. Zobacz, czym jest plantcrossing.

Zainspirować mogą Cię też 2 akcje ekologiczno–czytelnicze i Bieg na wieżę z książką.

Inspiracje na działania

Przedweekendowy artykuł Biblioksyl i czytomiks receptą na czytelnika szybo stał się jednym z najczęściej czytanych.

Zachęcam również do skorzystania z innych pomysłów:

oraz poszukania inspiracji na działania w programach festiwali literackich:

W weekend polecam posłuchać dyskusji na temat rynku książki i rozwoju czytelnictwa w Polsce i w Czechach. Poruszono w niej również wątek Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Fotokonkurs dla bibliotek

Wspaniałe książki czekają, by znaleźć się na regałach Twojej biblioteki! Wystarczy zrobić zdjęcie. Szczegóły tutaj.

Patroni roku

24 września w urodziny pisarza odbyła się kulminacja roku Cypriana Kamila Norwida. Warto raz jeszcze polecić wspaniałą kolekcję rękopisów, pierwodruków oraz rysunków pisarza. Autografy Norwida zobaczysz tutaj.

Nie zapomnijmy o Stanisławie Lemie i akcji „eLEMentarz inspiracji na Rok Lema”. Mnóstwo inspiracji prosto z bibliotek pokazałam w specjalnym serwisie. Dziękuję wszystkim bibliotekarzom, którzy zgłosili swoje pomysły!

Nowe biblioteki

Na mapie Polski pojawiły się nowe biblioteki. W cyklu Lustra Biblioteki znajdziesz mnóstwo inspiracji na ciekawe przestrzenie, kąciki dla najmłodszych czytelników, prezentację księgozbioru i nie tylko. Zobacz ostatnie wydania:

Funkcjonowanie bibliotek w czasie epidemii

Z pewnością w nowym tygodniu pojawi się nowe rozporządzenia dotyczące epidemii. Jak nowe przepisy wpłyną na funkcjonowanie bibliotek jeszcze nie wiadomo. O zmianach niezwłocznie poinformuję w osobnym komunikacie i w serwisie #koronawirus.

Zgłoś news!

Jeśli też chcesz:

• pokazać swój projekt (nawet ten najmniejszy) w Lustrze Biblioteki
  • zaprezentować innym bibliotekarkom i bibliotekarzom interesującą akcję biblioteczną
  • zwrócić moją uwagę na ciekawą inicjatywę

napisz do mnie na adres: b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Wyślij link, komentarz, notatkę, zdjęcia lub inne materiały, a ja zajmę się resztą.