spot_img

5 pomysłów na biblioteczne spotkania

Haczyk

Chcesz oderwać się od wszystkiego i wyruszyć w podróż do miejsca, w którym przeżyjesz wielką przygodę? Nie zawsze można po prostu spakować plecak i wyjechać. Wtedy z pomocą przychodzi książka, dzięki której możesz odwiedzić najdalsze zakątki świata i to bez wychodzenia z domu! Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą podróże – w szerokim kontekście literackim i artystycznym – zak zaprasza MBP w Gliwiach. Biblioteka jest organizatorem literackiej jesieni, czyli „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”. Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Balticarium”, rodzinne warsztaty artystyczne i spotkania autorskie.

Bibliosmyki

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku organizuje spotkania dla najmłodszych miłośników książek (3–6 lat) wraz z opiekunam. Bibliosmyki to cieszące się ogromną popularnością integracyjne zajęcia dla dzieci, które wspólnie z rodzicami odbywają fantastyczną przygodę w świecie książek i bibliotecznych zakamarków. Odbywające się w poprzednich latach edycje pokazały, że pierwszym krokom w czytelniczym świecie towarzyszyć może dużo uśmiechu, zabawy i niecodziennych odkryć. Zajęcia są odpłatne (20 zł) i obowiązują zapisy.

Digital Kids

Digital Kids, czyli cyfrowy plac zabaw w filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oficjalnie otwarty! Biblioteczna maskotka Myszka Marcysia z pomocnicami przecięła wstęgę, na otwarcie zabrzmiały jakże aktualne „Bajki robotów” Lema. Potem kuleczki Gravitraxa potoczyły się pokazując, jak działają prawa fizyki, zaś sprytne ozoboty i robot Rex zademonstrowały swoje cybernetyczne umiejętności. A wszystko to pod dyktando…Cypriana, Karola, Tymona, Tymoteusza, Laury, Zosi i Filipa, czyli uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gnieźnie – prawdziwych cyfrowych ekspertów w tym projekcie! To właśnie dzieci SP nr 1 w Gnieźnie – pod okiem Anny Galas – opiekunki merytorycznej Digital Kids – spędziły ostatnie miesiące na długich przygotowaniach, żeby wszystkie komputery, kabelki i aplikacje w Digital Kids zadziałały jak trzeba.

Digital Kids jest przestrzenią otwartą dla wszystkich – Biblioteka opracowała bardzo atrakcyjny plan działań Digital Kids na jesień – skierowany do dzieci, uczniów i nauczycieli informatyki z Gniezna.

Od koncentracji do animacji

Dzieci od 4. roku życia, młodzież, dorośli i seniorzy mogą wziąć udział w warsztatach mindfulness. Zaprasza na nie Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Helu. Pod hasłem „Od koncentracji do animacji” odbywa się trening uważności. Spotkania mają pomóc osiągnąć równowagę emocjonalną, nauczyć koncentracji i relaksu, ale i radzenia sobie ze stresem.

Seanse w Ogrodzie

Seanse w Ogrodzie to nowy filmowy projekt Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu. Pierwszy sezon pokazów w plenerze zakończono 3 września 2021 roku. Uczestnicy mogli obejrzeć siedem starannie wyselekcjonowanych polskich filmów ostatnich lat – nagradzanych i docenianych produkcji zdolnych reżyserek oraz reżyserów młodego pokolenia. Filmy niewątpliwie wzbudziły emocje, co przełożyło się na ożywione rozmowy po seansach.

Kolejne plenerowe pokazy filmowe w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki zostały zapowiedziane za rok. Seanse nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania mieszkańców Sosnowca i czytelników Zagłębiowskiej Mediateki. Zakup ekranu LED i towarzyszącego mu sprzętu został sfinansowany z budżetu obywatelskiego.


Źródło zdjęć: freepik.com, mat.pras. wskazanych bibliotek