spot_img

Plantcrossing, czyli zafiksowani na punkcie roślin w bibliotece

W czytelni czasopism Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie zakiełkował pomysł plantcrossingu. O dzieleniu się roślinami dla Lustra Biblioteki opowiadają bibliotekarki zafiksowane trendem zielonej biblioteki.

Dzięki plantcrossingowi, w strefie wymiany roślin w czytelni, można adoptować wybraną roślinę, ale również przekazać swoje sadzonki (np. z rozsadu, wcześniej odpowiednio przygotowane) bądź wymienić na nowe. Przyjmowane są także większe sztuki.

Barbara Maria Morawiec: Skąd inspiracja na akcję w bibliotece?

Katarzyna Guzewicz: Od kiedy do zespołu czytelni zawitała Agnieszka, absolwentka architektury krajobrazu, spędzałyśmy dużo czasu rozmawiając o naszych roślinach: domowych i ogrodowych. O doniczkach, osłonkach, chorobach kwiatów, najpiękniejszych okazach i… permanentnym braku miejsca na nowe zdobycze. Pomyślałyśmy, że ten temat może być atrakcyjny i że chętnie poznamy inne osoby zafiksowane na punkcie roślin.

Agnieszka Palkowska-Beczyńska: Pomysł na wymianę roślin nie zrodził się pod wpływem chwili. Tak jak wspomina Kasia, wymieniałyśmy się zielonymi spostrzeżeniami, swoimi doświadczeniami, no i szczepkami. I przyszedł czas, że właściwie w ciągu jednego dnia odkryłyśmy, że biblioteka może być dobrym miejscem do zielonej praktyki! Do tego chciałyśmy, żeby akcja była przyjazna środowisku. Zużytym bądź niepotrzebnym materiałom nadałyśmy „nowe życie”. Wykorzystujemy słoiczki, sznurek jutowy, skrzynki po owocach. Papier na etykietki (stanowił tylko przekładkę do właściwego kartonu), otrzymałyśmy z bibliotecznej pracowni drukarskiej.

BMM: Czy wraz z akcją czytelnicy chętnie wypożyczają też książki?

KG i APB: Akcja dopiero się zaczyna. Przy kąciku z roślinami będzie można znaleźć świeżo zakupione, piękne książki do przejrzenia na miejscu. Nie zabrakło również pozycji z bookcrossingu – mamy klasyczny poradnik dla początkujących ze szczegółowymi rysunkami „co, gdzie i jak” Davida Longmana Pielęgnowanie roślin pokojowych. Książek ciągle przybywa, oprócz typowych poradników oferujemy subtelne przyrodnicze podróże z Patykami, badylami Urszuli Zajączkowskiej czy fascynujące spojrzenie Brytyjki Sue Stuart-Smith w Kwitnącym umyśle. O uzdrawiającej mocy natury. Oczywiście zainteresowani będą mogli też udać się do wypożyczalni i zapoznać się z ofertą na ten temat.


Źródło zdjęć: mat.pras. WBP Olsztyn