spot_img

2 akcje ekologiczno–czytelnicze

Jak zachęcić do dbania o środowisko i czytania? Oto dwie akcje pokazujące, jak zrobić coś dobrego dla planety i w zamian otrzymać książkę.

Książka za drzewo

Od 9 września do końca października będzie organizowana pilotażowa akcja „Książka za drzewo”, w której za posadzone drzewa uczestnicy otrzymują książki.

– Tradycyjnie w wypadku naszej fundacji akcja łączy tematykę promocji książek i czytelnictwa z bardzo ważnym działaniem, jakim jest sadzenie drzew. Zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych – podkreśla Fundacja ekologiczna ARKA, organizator akcji.

We wrześniu odbędzie się zbiórka używanych książek, a miesiąc później w październiku odbędzie się sadzenie drzew i wysyłanie do uczestników książek

Posadzone drzewa uczestnicy będą wpisywali na stronie www.sadzimytlen.pl. Dotychczas fundacja i życzliwi wobec natury ludzie przyczynili się do posadzenia prawie 150 tysięcy drzew.

– Od 2 lat dla sadzących drzewa mieliśmy bony, za które uczestnicy otrzymywali książki. Ale był to konkurs i jak to w konkursie większość osób nie wygrywało książek – wyjaśnia Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji. – Teraz w tej nowej formule akcji każdy uczestnik otrzyma od nas książkę. Oczywiście jak posadzi co najmniej jedno drzewo. W obliczu kryzysu klimatycznego tych drzew powinniśmy sadzić jak najwięcej – dodaje.

Książka za worek śmieci

Akcja „Książka za worek śmieci” odbędzie się 18 września 2021 roku w 16 miastach Polski – Białymstoku, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Opolu, Gdańsku, Szczecinie, Kielcach, Bydgoszczy. Wydarzenia dla poszczególnych miast dostępne są na Facebooku.

Udział w niej mogą wziąć osoby, które zarejestrują swój udział poprzez internetowy formularz dedykowany danemu miastu. Pierwsze 50 osób z każdego miasta otrzyma książkę oraz rękawice ochronne i worki na śmieci. Osoby niezarejestrowane też mogą wziąć udział. Na miejscu akcję prowadzą wyznaczeni koordynatorzy.

Zobaczcie też kilka inspiracji na inne ekologiczne działania dla bibliotek, w tym ogrody wertykalne, Beeblioteka i wiele innych.


Źródło zdjęć: freepik.com