spot_img

Książka wspiera bohatera

Czym może być charytatywny kiermasz książek? Z pewnością szansą na danie książkom drugiego życia, ale i może stać się wsparciem dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych. Oto szczegóły akcji „Książka wspiera bohatera” Fundacji Arka.

Książka wspiera bohatera

To akcja dla tych, którzy lubią ludzi, książki i środowisko, która odbyła się w Bielsku-Białej. Podczas niej zorganizowano II Charytatywny Kiermasz Książek. Zainteresowani mogli zakupić 2000 książek już od symbolicznej złotówki. Nabywając je wspierali jednocześnie dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych.

Akcja odbyła się w ramach inicjatywy Fundacji Ekologicznej ARKA w ramach całorocznego programu edukacji ekologicznej „Wszystkie kolory recyklingu”. Zasada działania jest prosta. Zaczyna się od zbiórki niepotrzebnych książek od zaprzyjaźnionych osób i uczestników akcji w kilku wyznaczonych punktach. Następnie organizowany jest kiermasz.

Dzięki zebranym środkom Fundacja kupuje bilety do kin, teatrów dzieciom z domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz spełnia ich marzenia.

– Chodzi nam o promocję społecznych postaw, o pomoc różnorodnym inicjatywą obywatelskim, o budowanie wspólnoty, w której razem robimy coś dla innych. Każdy może zostać bohaterem na miarę swoich możliwości – uzasadniają przedstawiciele Fundacji.

Książki i kino

Dzięki akcji „Książka wspiera bohatera” II Charytatywny Kiermasz Książek pozwolił na pójście do kina 500 dzieciom. W seansach udział wzięły m.in placówki: Świetlica Socjoterapeutyczna nr 4,3,1, Świetlica Środowiskowa nr 1,3, 4,9, Klub Młodzieżowy nr 1, Świetlica Ignis, domy dziecka z Fundacji Pomocy Dzieciom Podbeskidzie „Grupy Kęty”.

Dla porównania warto przypomnieć efekty poprzedniej edycji kiermaszu.

– Odzew na pierwszą akcję był rewelacyjny. Nabywców znalazło ponad 1000 książek i udało się zebrać ponad 4500 zł. Za te środki już ufundowaliśmy bilety do kina dla ponad 100 dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych – wyjaśnia Wojciech Owczarz, jej pomysłodawca.

Źródło zdjęć: Fundacja Arka