Programy dotacyjne dla bibliotek. Gdzie można złożyć wniosek?

Biblioteki różnych typów mogą ubiegać się o zewnętrzne dofinansowania na realizację wielu projektów. Sprawdź, gdzie można aplikować i jak zdobyć dodatkowe fundusze.

Patriotyzm Jutra

• Cel programu: Odkrywanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy z zakresu historii Polski.
  • Jakie projekty? Np. warsztaty, akcje artystyczno-historyczne, wydarzenia upamiętniające lokalne i ogólnopolskie wydarzenia historyczne, tworzenie stron i portali internetowych promujących historię, inne projekty opisane na stronie programu w rozdziale II
  • Ile? 5000 zł – 70 000 zł
  • Wkład własny: 10% – 20%
  • Do kiedy? 22.02.2024 do godz. 23.59

Równać szanse – Małe granty

Wzmocnij Swoje Otoczenie

• Cel programu: Wsparcie rozwoju lokalnych inicjatyw z myślą o mieszkańcach gmin.
  • Jakie projekty? Np. remont i wyposażenie bibliotek, zakup defibrylatora, inne projekty opisane na stronie programu w rozdziale II
  • Ile? do 24 000 zł
  • Do kiedy? 15.03.2024
  • Szczegóły, dokumenty i wskazówki
  • UWAGA: Lista gmin i powiatów zaproszonych do programu została podana w paragrafie 3 ust. 3 regulaminu – załączniku nr 1.

Kultura – Interwencje

• Cel programu: Tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym.
  • Jakie projekty? Np. organizacja wydarzeń kulturalnych, uroczystości upamiętniających postacie, wydarzenia, rocznice o charakterze patriotycznym, wystaw, inne projekty opisane na stronie programu w rozdziale II
  • Ile? 10 000 zł – 150 000 zł
  • Wkład własny: 25%
  • Do kiedy? 18.03.2024

Dotacje mFundacji

• Cel programu: Wsparcie matematycznych działań edukacyjnych własnego pomysłu zgodnych z tematyką programu w danym roku. Od października 2023 do września 2024 roku jest to geometria.
  • Jakie projekty? Np. łączące edukację matematyczną z ekologią, konkursy, specjalne lekcje, dodatkowe zajęcia spotkania, warsztaty, inne projekty opisane na stronie programu w rozdziale II
  • Ile? Różne kwoty
  • Do kiedy? Nabór całoroczny / Zobacz terminarz
  • Szczegóły, dokumenty i wskazówki

Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej

• Cel programu: Poprawa efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej oraz zastąpienie wysokoemisyjnych źródeł ciepła bardziej ekologicznymi alternatywami.
  • Jakie projekty? Np. ocieplenie budynku, przebudowa systemów grzewczych, budowa i przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji, tworzenie zielonych dachów i tzw. „żyjących, zielonych ścian”, inne projekty opisane na stronie programu w rozdziale II
  • Ile? do 3 532 088 zł
  • Wkład własny: Niewymagany
  • Do kiedy? do czasu wyczerpania alokacji

Granty Fundacji Lotto

Wskazówki dla bibliotekarzy

W serwisie „Dofinansowania dla bibliotek” znajdziesz:

• listę programów przeznaczonych dla bibliotek i innych instytucji
  • wygodny terminarz naborów
  • wzory wniosków
  • wskazówki
  • przydatne dokumenty
  • kryteria oceny wniosków
  • przykłady kosztów kwalifikowanych
  • przykłady zrealizowanych projektów
  • listy rankingowe z poprzednich naborów
  • poradnik „Jak napisać dobry wniosek?”
  • i wiele innych.
  • Wszystko to bezpłatnie i w wolnym dostępnie dla każdego!

Uprzedzając liczne pytania o to, czy biblioteki szkolne mogą składać wnioski: potrzebne informacje zostały podane na stronie danego programu w rozdziale IV. Oczywiście nie będzie podane wprost 'bibliotek szkolna’, ponieważ biblioteka szkolna funkcjonuje w strukturach szkoły, więc podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku jest szkoła. Zatem wniosek w imieniu i na rzecz biblioteki szkolnej składa dyrektor szkoły. W przypadku wątpliwości należy kontaktować się ze swoim organizatorem lub bezpośrednio z operatorem programu.

Źródło zdjęć: BMM