W ramach dofinansowania można zrealizować lub pokryć przedsięwzięcia polegające na głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej, w tym:
WZMOCNIENIE EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ OBIEKTÓW LOKALNEJ AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ
ROZDZIAŁ I
CELE PROGRAMU
Poprawa efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej oraz zastąpienie wysokoemisyjnych źródeł ciepła bardziej ekologicznymi alternatywami.
ROZDZIAŁ II
PROJEKTY
Zakres przedsięwzięcia musi wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego i prowadzić do redukcji zużycia energii pierwotnej co najmniej o 30%.
Zobacz koszty kwalifikowane w rozdziale IX.
Nie. Dofinansowanie mogą uzyskać wyłącznie przedsięwzięcia, które nie zostały ukończone przed przedłożeniem wniosku o wsparcie. Przez przedsięwzięcie ukończone/zrealizowane należy rozumieć przedsięwzięcie, dla którego przed dniem złożenia wniosku o wsparcie nastąpił odbiór końcowy ostatnich robót.
Okres realizacji projektu:
Zachowanie trwałości projektu wymagane jest w okresie do 31 grudnia 2027 roku. Okres trwałości projektu to czas, w którym projekt nie może być poddawany znaczącym modyfikacjom. Dotyczy to w szczególności utrzymania celów oraz wskaźników określonych we wniosku o wsparcie.
ROZDZIAŁ III
PRZYKŁADY REALIZACJI
Brak informacji z uwagi na uruchomienie programu.
ROZDZIAŁ IV
UPRAWNIONE PODMIOTY
Wnioski mogą składać podmioty posiadające siedzibę w Polsce:
Uwaga: Biblioteka musi być położona w mieście o liczbie mieszkańców od 100 do 200 tys. Można to sprawdzić tutaj lub w odpowiedzi na pytanie obok.
Biblioteki położone w miastach o liczbie mieszkańców od 100 do 200 tys. to: Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Koszalin, Olsztyn, Opole, Płock, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Sosnowiec, Tarnów, Toruń, Wałbrzych, Włocławek, Zabrze, Zielona Góra.
Tak.
ROZDZIAŁ V
DOFINANSOWANIE
Maksymalna kwota wsparcia na przedsięwzięcie wynosi 3 532 088 zł.
Budżet programu wynosi 300 227 476 zł (66 986 652 euro).
ROZDZIAŁ VI
WNIOSEK
Dokładnie zapoznać się z regulaminem, dokumentacją, specyfikacją i wytycznymi programu i złożyć wniosek.
Tak, wymagany jest komplet różnych załączników – zobacz wykaz tutaj. Sprawdź w regulaminie, jakie dokumenty są wymagane. Pamiętaj, że operator może wezwać do złożenia dodatkowych załączników.
Pobierz wzory wybranych załączników.
Zobacz wniosek.
Można jednorazowo zgłosić 1 wniosek.
Zgodnie z terminem podanym w ogłoszeniu i w regulaminie programu. Nabór ogłoszono w czerwcu. Trwa od 31 lipca 2023 roku w trybie ciągłym do czasu wyczerpania alokacji.
On-line poprzez aplikację Obsługi Wniosków o Dofinansowanie.
Instrukcję wypełniania wniosku krok po kroku znajdziesz tutaj (plik PDF). Zawiera informacje opisowe i prezencyjne (screeny z systemu) dotyczące składania i wypełniania wniosku.
Nie. W przypadku wyczerpania środków o objęciu wniosku wsparciem decyduje data wpływu wniosku. Lepiej zrobić to zaraz po ogłoszeniu naboru. W przypadku błędów i uchybień formalnych operator kontaktuje się z wnioskodawcą, co daje szansę na korektę lub uzupełnienie wniosku. Składając wniosek wcześniej unikniesz również nieplanowanych przerw w działaniu systemu.
ROZDZIAŁ VII
WSKAZÓWKI
Zobacz też kryteria oceny wniosków podane w rozdziale VIII.
W ogłoszeniu o naborze. Znajdziesz tu regulamin wraz z załącznikami. Projekt umowy zostanie podany w najbliższym czasie.
ROZDZIAŁ VIII
OCENA WNIOSKU
Ocena formalna obejmująca:
Zespół Oceny Przedsięwzięć.
Pobierz kartę oceny.
Nie. Zawsze postępuj zgodnie z wytycznymi. Dodatkowe elementy dołączane do wniosku mogą być potraktowane jako błąd formalnoprawny. W przypadku wątpliwości najlepiej zwrócić się po pomoc do operatora programu.
ROZDZIAŁ IX
KOSZTORYS I ROZLICZENIE
Koszty kwalifikowalne to:
Beneficjent zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji finansowej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Pamiętaj, by na wszystkie zakupy, usługi, zlecenia gromadzić faktury, umowy i inne potwierdzenia. Każdy Beneficjent jest zobowiązany do rozliczenia dofinansowania na warunkach określonych w umowie.
Wydatki niekwalifikowalne, które należy wykazać w budżecie projektu to:
ROZDZIAŁ X
POMOC
Informacje dotyczące programu są udzielane przez pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przed zadaniem pytania warto najpierw upewnić się, czy w regulaminie nie ma zawartej odpowiedzi.
Jeśli masz pytania lub szukasz pomocy w gronie bibliotekarzy dołącz do Forum Bibliotekarzy.