spot_img

12 najlepszych książek 2018 roku

Sprawdź, jakie książki z minionego roku powinny znaleźć się na regale w Twojej bibliotece. W tym zestawieniu znajdziesz różne pozycje od literatury dziecięcej i młodzieżowej, po beletrystykę dla dorosłych, jak i tytuły popularno-naukowe. Czas na wybór najlepszych książek roku!

Miejsce 12 – Przekleństwo Swietłany. Historia córki Stalina

Bardzo dobra, rzetelnie opracowana i napisana wartkim piórem biografia Swietłany Alliłujewy. De Roben przeplata ze sobą różne perspektywy: dziecka, kobiety, osoby, której wizerunek jest wykorzystywany w stosunkach międzynarodowych.

Córka wodza i losy milionów

Miejsce 11 – Gang godziny duchów

David Walliams w szczytowej formie bawi, wciąga i wzrusza jednocześnie. Nie sposób nie pokochać członków tytułowego gangu za ich kreatywność w realizacji marzeń.

Biblioteczna skrzynka marzeń

Miejsce 10 – Cykada

Specyficzny, skondensowany komiks dla dorosłych. Kultura Gniewu stawia na jakość wydania – dopracowane graficznie, zastanawiające, niesztampowe.

Cykada – larwa w korpoświecie

Miejsce 9 – Chcemy nasze czapki!

Tym razem nieoczywiste opowiadanie dla dzieci – skandynawski akcent w naszym zestawieniu. Eva Lindström łączy ze sobą abstrakcyjną konwencję i realistyczną fabułę.

Wszystko na opak – Chcemy nasze czapki!

Miejsce 8 – seria Spot

W zestawieniu nie mogło zabraknąć serii o sympatycznym piesku dla najmłodszych dzieci. Jej autorzy doskonale rozumieją, że u tej grupy czytelników trzeba rozwijać zdolności językowe i manualne. Spota uwielbiają niemowlaki i ich rodzice.

Aktywizująco dla maluszków

Miejsce 7 – Nieodgadniony

Wciągający kryminał dla młodzieży. Maureen Johnson jest mistrzynią budowania napięcia: akcja Nieodgadnionego do ostatniej chwili nie zwalnia tempa. Ponadto autorka popularyzuje dobrą literaturę kryminalną i wprowadza do fabuły postać bibliotekarza idealnego!

Sekret wyciętych liter, czyli kreatywne podchody z młodzieżą

Miejsce 6 – Mirabelka

Cezarego Harasimowicza trzeba docenić za niezwykłą wrażliwość i poetyckość jego opowieści. Zbudował fabułę opartą na uniwersalnych wartościach i jednocześnie prawdziwej historii. Mirabelka zainspirowała do działania setki bibliotekarzy!

Małe drzewko w ponadczasowej opowieści

Miejsce 5 – Ballady i romanse

Fenomenalne wznowienie Mickiewiczowskiego debiutu z obłędnymi ilustracjami oraz komentarzami, które sprawiają, że twórczość naszego wieszcza narodowego jest nie tylko zrozumiała, ale fascynująca. Wielkie brawa dla opracowania Emilii Kiereś.

Niedziela z balladami i romansami – premiera książki

Miejsce 4 – Wszystko widzę jako sztukę

Książka wydana przez wydawnictwo Wytwórnia dostała tytuł „Książki Roku 2018” w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. Całkowicie zasłużenie – rewelacyjny tytuł, popularyzujący sztukę współczesną.

Bibliotekarz – specjalista od współczesnej sztuki

Miejsce 3 – Celestynka. Gwiazdka na nocnym niebie

Książka inspirowana andersenowską Dziewczynką z zapałkami, wyciągana z pudełka niczym zapałka musiała znaleźć się na lustrzanej liście. Wspaniale wydana, dopracowana językowo i graficznie doskonała opowieść dla każdego, kto wierzy w potęgę baśni.

Celestynka – zapałka, która inspiruje

Miejsce 2 – Bystrzak

Najmocniejszy tegoroczny tytuł dla nastolatków. Marie-Aude Murail podejmuje wyjątkowo ważny społeczny temat, a przy okazji śmieszy, wzrusza i wciąga.

Bystrzak – powieść obowiązkowa na biblioteczne regały

Miejsce 1 – Horror

Niekwestionowanym zwycięzcą roku jest ilustratorsko-autorski duet Emilia Dziubak-Madlena Szeliga. Horror skradł serca całej redakcji Lustra Biblioteki, jak również otrzymał wyróżnienie w kategorii graficznej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. To pozycja uniwersalna, która językowym szlifem i artystycznymi ilustracjami zachwyca dzieci, młodzież i dorosłych.

Upiorne warzywa i carving w bibliotece

Na biblioteczne regały

Te książki koniecznie muszą trafić na biblioteczne regały. Spośród ogromnej liczby tytułów rokrocznie ukazujących się na rynku wydawniczym staram się wybierać teksty, które są wartościowe, dostarczają inspiracji i pokazują, że literatura jest zawsze zaproszeniem do niezwykłej przygody. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z wieloma wydawcami, zawsze dbającymi o jakość publikowanych książek. Zaglądajcie po kolejne inspiracje do Lustra Biblioteki w Nowym Roku!