spot_img

Moje szczęśliwe miejsce – Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Przez cały październik będzie trwać Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło to „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination flourish”, które można przetłumaczyć jako „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, gdzie kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

Pomysły na organizację wydarzeń w czasie Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Parada Moli i Motyli Książkowych

Zachęć uczniów klas do wyboru ich ulubionych bohaterów z książek i razem pokażcie to na ulicach swojej miejscowości. Możesz też przygotować pulę postaci do wylosowania przez niezdecydowane lub nieśmiałe osoby, które będą odnosić się do hasła Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Paradzie może towarzyszyć konkurs na najlepsze przebranie lub transparenty nawiązujące do literatury. W finale zaplanuj głośne czytanie i sesję zdjęciową, by upamiętnić wydarzenie.

Idealnym przykładem jest Parada Moli i Motyli Książkowych zorganizowana w Krakowie.

Książflix

Zamiast zwykłej wystawy książek zainspiruj się pomysłem LUBITEKI z Lublina na Książflix i stwórz tablicę książek: rekomendowanych przez kogoś, najczęściej czytanych lub wypożyczalnych, popularnych w danym okresie itd.

Pojedynek książek

Powyższy pomysł można z powodzeniem połączyć z pojedynkiem książek. Zabawa czytelnicza z rywalizacją w tle idealnie nadaje się na Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Recepta na książkę

Zaszczep w młodych ludziach bakcyl czytania i przygotuj specjalne recepty sprofilowane do danego ucznia. Poproś o pomoc wychowawców i rozpropaguj akcję na całą szkołę.

Przykłady recept i kulisy organizacji takich akcji znajdziesz tutaj.

Koszulki recenzenckie

Przykład z biblioteki szkolnej w Mechnicy. Polegał na stworzeniu na koszulkach reklamy książki, która byłaby jej recenzją. Aby zorganizować podobną akcję należy zebrać grupę czytających, porozmawiać z nimi o ulubionych tytułach i zachęcić do przygotowania grafiki na białych koszulkach. W ramach podjętego wyzwania młodzież wyzwala swoje umiejętności malarskie, ale i pisemne poprzez napisanie recenzji. Na koniec każdy musi zaprezentować swoją koszulkę i książkę, tak aby zachęcić innych do jej przeczytania. Szczegóły organizacyjne akcji tutaj.

Zinoteka

Na czas projektu w legionowskiej bibliotece powstało specjalne miejsce – Zinoteka. Główną częścią projektu były spotkania pod wspólną nazwą „Otwarty Warsztat Zinowski”. Tematy spotkań dotyczyły szerokiej tematyki od science fiction i komiksów, przez fantasy i historię średniowieczną, po szkolną karykaturę i relacje z podróży. Ziny, stworzone podczas warsztatów, zostały umieszczone na specjalnej zinopółce i były dostępne dla czytelników. Nie zabrakło wystawy stacjonarnej i wirtualnej.

Book Traf

„Book Traf – daj się zaskoczyć” to zabawa polegająca na literackich zagadkach. „A kysz”, „Tańczące Safari”, czy „Wąsy i ogony” to tylko niektóre z haseł promujących akcję, w której dzieci zabierają ze sobą efektownie opakowane zestawy książek. Ich zawartość można poznać dopiero w domu. Przykład z Konina pokazuje, że akcja przyniesie duże zainteresowanie.

Książka dotykowa

Rozpocznij Manufakturę książki jak częstochowska biblioteka. Zaproś czytelników do wspólnego projektowania książek dotykowych o niezwykłych opowieściach, kształtach i niepowtarzalnej oprawie. Przepis na książkę dotykową znajdziesz tutaj.

Skarby z bibliotek cyfrowych

Nie zapomnij też o mediach społecznościowych i stronie internetowej biblioteki. Aby urozmaicić wpisy i zaciekawić uczniów zaplanuj codzienne wpisy polecające biblioteki cyfrowe lub wybrane obiekty cyfrowe.

Po więcej inspiracji zapraszam codziennie do Lustra Biblioteki!

Źródło zdjęć: freepik.com – zinkevych